jaktak.cz

Jak zálohovat data | jak, kdy, kde, proč a čemu se vyhnout?

Složitost: Mírný
Cena: 1001 - 5000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Vše o zálohování. Jak, kdy, kde, proč a čemu se vyhnout? Ruku na srdce, kdo z nás již někdy nepřišel o nějaké soubory. Fotky z dovolené, oblíbená muzika nebo důležité pracovní dokumenty. Na obsahu nezáleží, ale ten nepříjemný pocit po ztrátě si jistě pamatujete. Pokud ano, už jste asi na kouzlo zálohování přišli. A jestli ne, máte nyní jedinečnou příležitost se zálohováním začít. Nejde totiž o nic složitého a není třeba se toho bát.

Vaše cenná data můžete ztratit nejen vlastním nedopatřením, ale i zásahem shůry. Selhání počítače, škodlivý software či běžný výpadek energie, to se stává. Bránit se ztrátě dat lze různými způsoby (antivirové programy, UPS zdroje…), ale nic snazšího a spolehlivějšího než zálohování ještě nikdo nevymyslel.

Krok 1

Čím důležitější pro vás daná data jsou, tím více dbejte na jejich uchování. Jednoduché pravidlo říká, že to, co ještě v budoucnu budete potřebovat, případně to, čehož ztráta by vám mohla způsobit škodu, problém či komplikaci, zálohujte. Na druhou stranu, každý soubor zabírá místo a čím více dat si uchováte, tím větší chaos vám v nich může vzniknout. Typicky se tak zálohují:

 • smlouvy, důležité pracovní dokumenty,
 • rozpracované dokumenty,
 • fotografie, videa, hudba, knihy,
 • přístupové údaje, kontaktní údaje, důležité zprávy a emaily,
 • záložky, nastavení aplikací,
 • instalační programy, zdrojové kódy, šablony.

Krok 2

Aby výsledné úložiště skutečně sloužilo správně, vybírejte takové, které vám neslouží k jiným účelům, například pro vaši běžnou (každodenní) práci s jinými daty. A samozřejmě jiné, než na kterém jsou uložena originální data. Vytvořit 10 kopií na jediném flash disku nelze považovat za zálohování. Nejlepší cestou je zvolit vždy dvě odlišná úložiště, například pevný disk a cloud.

Krok 3

Externí disky představují poměrně levné řešení pro uchování velkého množství dat. Mohou být náchylné k fyzickému poškození, proto s nimi manipulujte obezřetně, nebo sáhněte po nárazuvzdorném disku. Nabízí různé možnosti připojení, nejčastěji však přes klasické USB, a poskytnou vám až několik TB kapacity. S vyšší kapacitou roste i jejich cena.

Krok 4

Jedná se o velmi podobnou variantu jako externí disky. Pro hovoří nízká cena a vysoká rychlost zálohování. Naopak kapacita bývá nižší (jednotky, desítky, stovky GB). Hodí se pro data, ke kterým hodláte často přistupovat. Existuje zde relativně vysoká možnost ztráty.

Krok 5

Pro paměťové karty, které využijete v kompatibilitě s počítačem, notebookem, fotoaparátem či kamerou, platí stejné výhody i obdobná rizika jako pro flash disky.

Krok 6

Dříve byla neodmyslitelnou součástí zálohování, dnes již tato média zaznamenávají ústup. Jednak kvůli menší kapacitě (typicky 4,7/8,5 GB), a také pro nízkou životnost, kterou negativně ovlivňuje vlhké prostředí, prach, vyšší teploty apod. Navíc mnoho dnes nabízených PC a notebooků už postrádá potřebnou mechaniku.

Krok 7

Cloudových úložišť, tedy virtuálních datových prostorů na internetu, dnes existuje celá řada. Nejsou vázaná na žádné vaše fyzické zařízení. Přistupovat k nim můžete z různých platforem (PC, mobilní telefon, tablet…) a odkudkoliv ze světa. Vyžadují pouze internetové připojení.

Internetová úložiště jsou vhodná pro krátkodobé i dlouhodobé zálohování menších objemů dat. Většinou fungují tak, že máte dispozici určité množství volného prostoru a za navýšení kapacity si musíte připlatit. Protože ve skutečnosti nevíte, kde přesně vaše data leží, doporučujeme zde neukládat důvěrné soubory. Nebo je opatřit šifrováním.

Z nejběžnějších cloudových úložišť jmenujme Dropbox, Google Drive, iCloud či OneDrive. Využít můžete i specificky zaměřené cloudy. Typicky se jedná o fotografie. Pro uchovávání fotek není vhodné se spoléhat na aplikace typu Facebook a Instagram, trpí tím jejich kvalita. Mnohem lepší jsou úložiště jako Zonerama, Flickr nebo české Rajče.

Krok 8

Jedná se o obdobu externího disku, avšak nepřipojuje se pomocí USB portu do vašeho PC, ale skrze LAN kabel do datové zásuvky nebo routeru. Má k němu přístup celá síť, lze však nastavit určitá přístupová práva jednotlivým uživatelům. Síťový disk nabízí vysoké přenosové rychlosti, kapacitu v řádu TB a využívá se (nejen pro svou vyšší finanční náročnost) spíše ve firemní sféře.

Tipy

Pár tipů na závěr:

 • Se zálohováním začněte dříve než po první velké ztrátě dat.
 • Určete si, jak často ke svým datům chcete přistupovat. Dle toho volte i typ datového úložiště.
 • Data je vhodné třídit a postupně promazávat ta nepotřebná. Ne vše musíte mít uložené nastálo.
 • Zvláště cenná data se nebojte uchovávat na více než dvou úložištích.
 • Důvěrná data šifrujte.
 • Zálohujte pravidelně.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zalohovat-data-jak-kdy-kde-proc-cemu-se-vyhnout.html