jaktak.cz

Jak si zacvičit Pět Tibeťanů | návod

Složitost: Lehké
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak si zacvičit Pět Tibeťanů | návod. Pět Tibeťanů jsou cviky, které jsou zaměřeny nejen na naše fyzično, ale především na naši energetickou podstatu. Každý ze cviků má svůj duchovní obsah. Zvládnutím sestavy cviků Pěti Tibeťanů je naše tělo připraveno přijmout novou energii. Než začneme cvičit, oprostíme svoji mysl od všech starostí a soustředíme se pouze na svůj dech a cvičení. Pohodlně se oblékneme, vyvětráme místnost kde cvičíme a užijeme si svoji chvilku cvičení! Pět Tibeťanů opakujeme maximálně 21× . Ze začátku můžeme zkusit pětkrát a den po dni si opakování přidáváme. Zabere to pár ( maximálně 15 ) minut a sami po několika dnech pocítíme, jak nás cvičení nabíjí pozitivní energií. Pročtěte si náš návod a budete hned vědět, jak na to.

 

Co je potřeba

  • karimatku
  • pohodlné oblečení
  • klidnou místnost, kde nás nikdo nebude rušit
  • cvičit můžeme i v přírodě

 

Krok 1

První Tibeťan, cvičení otevírání se.

Postavíme se do stoje a mírně se rozkročíme. Rozpažíme a snažíme se v duchu vítat všechny energie ze země i z vesmíru. Mírně pokrčíme kolena. Představíme si, že naše nohy jsou vrostlé jako kořeny do země. Pomalu se začneme otáčet. Očima fixujeme nějaký pevný bod ve výši očí, aby se nám nezatočila hlava. Po ukončení posledního opakování se zastavíme a sepneme ruce před srdcem. Tento rituál otevře nejen naše srdce a sídlo naší duše, ale současně otevírá sedm hlavních čaker.

 

Krok 2

Před začátkem cvičení Druhého Tibeťana, přijímání energie, si lehneme na záda na podložku. Nadechneme se a zvedneme hlavu a pokrčená kolena k břichu. Při dalším nádechu přitlačíme hlavu až na hruď a napneme nohy nahoru ke stropu ( k nebi). Nezapomínáme, že chodidla jsou v pravém úhlu k nohám. V této pozici vydržíme na tři až čtyři nádechy a výdechy. Při posledním výdechu pomalu a opatrně pokládáme nohy i hlavu na zem. Opět opakujeme zvolený počet cviků.

 

Krok 3

Třetí Tibeťan, hledání středu těla, osobního centra uzemnění.

Klekneme si na podložku, kolena v šíři boků. Prsty chodidla zapřeme o zem. Narovnáme se a bradu přitiskneme na hrudník. V této pozici se třikrát nadechneme a vydechneme. S dalším nádechem zvedneme paže nad hlavu, poté se uchopíme rukama za stehna a zakloníme se obloukem vzad. Zakloníme hlavu a pootevřeme ústa. V této poloze vytrváme čtyři nádechy a výdechy. Cvičení zakončíme uvolňovacím cvikem v poloze dítěte.

Krok 4

Čtvrtý Tibeťan, zrušení starých zátěží.

Čtvrtým cvikem se zbavíme všeho, co nás zatěžuje. Zbavíme se strachu a starostí. Cvik začínáme v sedu s nataženýma nohama. Napnuté paže máme podél těla, ruce jsou uvolněné a leží vedle hýždí. Bradu položíme na hruď, aby se protáhlo svalstvo krční páteře. Chodidla posuneme do šířky pánve. Při dalším nádechu zvedáme pomalu pánev, hrudník, ramena a hlavu. Hlavu pak necháme zvolna klesat dozadu. Spodní čelist je volná. V této poloze setrváme tři až čtyři nádechy a výdechy. Nakonec se vrátíme do výchozí pozice.

 

Krok 5

Pátý Tibeťan, modlitba

Poslední Tibeťan symbolizuje pokleknutí při motlitbě. Lehneme si na břicho, paže jsou pokrčeny v loktech a ruce jsou položeny na zemi v úrovni hrudi. Přitáhneme bradu k hrudní kosti, čelem se dotýkáme země. Roztáhneme mírně nohy a postavíme chodidla na prsty tak, aby byla k zemi v pravém úhlu. Pak pomalu zvedáme horní část těla na napjatých pažích. Zakláníme hlavu a dostáváme se do pozice zvané kobra. Setrváme tak tři až čtyři nádechy a výdechy. Potom, aniž bychom měnili postavení rukou a nohou, zvedneme pánev a naše tělo vytvoří pozici obráceného „V“. Paty přitahujeme k podlaze a bradu k hrudníku. Setrváme tři až čtyři nádechy a výdechy. Nakonec se vrátíme opět do kobry.

 

Krok 6

A jaké změny pocítíme po pravidelném cvičení Pěti Tibeťanů? Zlepší se nám spánek, zvýší se zdravotní odolnost, vytrvalost a tělesná síla. Počet cviků si řídíme podle sebe a zůstaneme na počtu, v němž se cítíme dobře.

 


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-si-zacvicit-pet-tibetanu-navod.html