jaktak.cz

Jak se zapojit do sčítání ptáků na krmítku | Ptačí hodinka 2024

Složitost: Lehké
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak se zapojit do sčítání ptáků na krmítku | Ptačí hodinka 2024. Již pátý rok probíhá o lednovém víkendu sčítání ptáků na krmítkách a v jejich okolí. Program – tzv. Ptačí hodinka – je vědecký výzkum, do kterého se mohou zapojit všichni milovníci přírody i bez předchozích zkušeností. Pozorování probíhá nejenom v Česku, sčítají i lidé v jiných zemích zapojených do projektu, letos akce proběhne 5. až 7. ledna. Akci zaštiťuje Česká společnost ornitologická a na jejich stránkách naleznete záznamový formulář. Vyplněný musíte odeslat do 14. ledna online. Chcete-li pomoci dobré věci, zapojit děti a odpočinout si v přírodě, následující článek vám poradí, jak na to.

Co je potřeba

  • krmení vhodné pro venkovní ptactvo
  • zápisník a tužka
  • hodit se může dalekohled
  • atlas ptáků – pokud neznáte nejběžnější druhy

Vyberte si klidné místo na pozorování a umístěte poblíž krmítko – s předstihem, aby si na něj ptáci zvykli. Nasypejte do něj směs semen vhodných pro venkovní ptactvo např. slunečnici, proso, pšenici, přidat můžete jablko, ovesné vločky nebo hovězí lůj. Čím pestřejší skladba potravy bude, tím je větší šance, že krmítko navštíví více druhů opeřenců.

Na pozorování si vyhraďte celou hodinu na jedno místo. Můžete provést několik různých pozorování, vždy však z jednoho stanoviště po dobu jedné hodiny. 

Ve vámi vybraném čase si najděte místo, na kterém strávíte celou dobu pozorování. Výhodou je okno s výhledem na krmítko v zahradě, prosklený skleník,nebo závětří v pergole.

Každých 15 minut spočítejte všechny jedince stejného druhu vyskytující se na krmítku nebo v jeho okolí. Každý druh zapište zvlášť. Do sčítacího formuláře pak zapíšete nejvyšší číslo. Např. ve čtvrt na jednu jste napočítali 3 vrabce polní, 2 sýkory koňadry a jednoho kosa. V půl jedné pak 2 vrabce, 5 sýkor a 2 kosy. Ve tři čtvrtě byl počet 2–4–1 a v celou 5–1–1. Do formuláře zapíšete 5 vrabců, 5 sýkor a 2 kosy.

Náš článek slouží především jako tip na příjemně strávenou chvilku pohody ať už o samotě nebo s dětmi. Možná se vám podaří některé zajímavé druhy zachytit i na fotografii. A nejvíc ze všeho vás může těšit, že jste pomohli dobré věci.

Pokud se chcete dozvědět více, zde jsou odpovědi na nejčastější dotazy https://ptacihodinka.birdlife.cz/caste-otazky-faq/#/


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-zapojit-do-scitani-ptaku-na-krmitku-ptaci-hodinka-2024.html