jaktak.cz

Jak a kdy očkovat psa

Složitost: Lehké
Potřebný čas: 30 minut a více

Pes je váš nejlepší přítel a věrný společník. Pes je především zvíře jako každé jiné, musíte dodržovat spoustu zásad při jeho chovu. Musíte psa nejen vychovat, naučit ho alespoň základní povely poslušnosti, ale také jej řádně a včas očkovat a pečovat o něj. Kdy a proti čemu psa očkovat, vám poradí následující řádky.

Krok 1

Očkování

Máte doma štěňátko, pokud 1. očkování u štěněte neprovedl původní majitel, je to na vás. Stejně tak by mělo být štěně odčerveno. Jedná-li se o štěňátko s průkazem původu, musí být označeno tetováním nebo čipem. Do 8. týdne věku štěněte musí být pejsek odčerven a naočkován proti: - psince (mimořádně nakažlivé infekční onemocnění) - zánětu jater - leptospiróze (horečnaté infekční onemocnění) - parvoviróze (velmi nebezpečné virové onemocnění) - infekčnímu kašli. Ve 12. týdnu věku štěněte se provádí přeočkování proti stejnému typu chorob viz. výše a do 24 týdnů věku štěněte musíte pejska nechat naočkovat proti vzteklině. Očkování proti všem výše uvedeným chorobám (vzteklině, psince, zánětu jater, leptospiróze, parvoviróze a infekčnímu kašli) provádějte pravidelně v intervalu 1 x ročně. Pokud zapomenete, neváhejte co nejdříve vyrazit k veterináři a pejska nechte naočkovat. Je velmi důležité, abyste dodržovali pravidelné termíny očkování.

Krok 2

Cizopasníci

Není možné, abyste psa uchránili od všech chorob. K častým nemocem se řadí přítomnost cizopasníků. Nejčastějšími z nich jsou především blechy a klíšťata. Před začátkem sezony – tj. jarní a letní měsíce, chraňte svého psa pomocí speciálních obojků nebo aplikací ochranné látky do kůže pod srstí v oblasti mezi lopatkami. Jak obojek, tak sérum proti těmto cizopasníkům je velmi účinné. Dalšími cizopasníky mohou být všenky (vši), proti kterým můžete pejska ochránit speciálním pudrem nebo sprejem. Stejným způsobem můžete ošetřit roztoče (trudníky). Záněty zvukovodů (ušní zákožky) nebo škrkavky už žádají ošetření u veterináře.

Krok 3

Další péče

Nejen očkování je nezbytnou součástí péče o psa, nezapomeňte pečovat o chrup, srst, drápy a uši. Zejména péče o chrup je u pejska ve štěněcím věku poměrně důležitá. Kolem čtvrtého měsíce vypadávají štěňatům první zoubky. Pečlivě kontrolujte, zda-li mléčné zuby vypadly všechny a řádně. Může se stát, že mléčný zub v dásních uvízne a pejskovi může způsobit zbytečné komplikace při růstu druhých zubů. Již od štěněte, zvykejte psa na to, že mu dáváte ruce do tlamy. Je potřeba, aby byl zvyklý na kontrolu chrupu.

Krok 4

Péče o srst

Péči o srst rovněž nezanedbávejte, i v případě, že máte krátkosrsté plemeno. Dbejte především na to, abyste při koupání psa používali výhradně psí šampony. Těmi lidskými můžete psovi spíše ublížit. U psů je to stejné jako u nás - u lidí. Pokud mu šampon ze srsti správně nevymyjete, očekávejte podráždění nebo zánět kůže. Při koupání psa šampon vždy pečlivě vymyjte a dávejte pozor, aby se mu nedostal do očí a uší, kde by mohla jeho přítomnost způsobit podráždění nebo zánět.

Krok 5

Péče o drápy

Drápy pejskovi pravidelně stříhejte, pokud si je nezvládne obrousit sám. Dobře jdou ostříhat bílé drápy, kdy je člověk schopen rozpoznat, jak daleko může kleštičkami zajít (tam, kde je zlom bílé a růžové je stopka, zde už začíná nervová část, zde nestříhejte), u tmavých drápů raději vyhledejte odbornou pomoc – veterináře.

Krok 6

Péče o uši

Uši pejskovi pravidelně čistěte. Použijte k tomu speciální přípravky, které jsou schopny vytáhnout maz ze sluchovodů. Pokud čistíte pejskovi uši pomocí tyčinek, postupujte velmi opatrně, abyste mu nepoškodili sluch. Na závěr nezbývá než popřát mnoho spokojených a šťastných chvil s vašim věrným a zdravým společníkem.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-kdy-ockovat-psa.html