jaktak.cz

Jak získat kreditní kartu | rady

Složitost: Velmi lehké
Cena: Zdarma
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak získat kreditní kartu | rady. Kreditní karta je určená především pro bezhotovní platbu u obchodníků. Můžete však s ní zpravidla vybírat i z bankomatu. Kreditní karta vám dává příležitost získat úvěr v případě, že jej vám banky neumožní. Kreditní kartu můžete získat dvěma cestami – nakoupit nějaký výrobek na splátky nebo o kreditní kartu zažádat v bance. Kreditní karta umožňuje jejímu majiteli disponovat s finančními prostředky a mít tak svou finanční rezervu. Pokud ji budete používat správně, minimalizujete tak své náklady. Kreditní karta vám totiž nabízí možnost čerpat peníze po určité období bezhotovostně. Zpravidla 45 dní. Pokud peníze do této doby splatíte, neplatíte žádný úrok. Úročení se pohybuje okolo dvou procent, navíc peníze můžete splácet po částkách.

Co je potřeba

občanský průkaz a druhý doklad totožnosti (cestovní pas nebo rodný list)
doklady k ověření bydliště (např. doklad o zaplacení nájmu nebo SIPO, účet za telefon, výpis z účtu)
doklady k ověření příjmu (potvrzení o výši pracovního příjmu) nebo živnostenský list a daňové přiznání za poslední rok (právnická osoba a fyzická osoba podnikatel) nebo výměr starobního důchodu

Krok 1

Žádost o kreditní kartu – vyplnění formuláře

Nejprve si rozmyslete, zda kreditní kartu skutečně potřebujete. Nedejte na naléhání pracovníka banky, který vám kreditní kartu nabízí zdarma a s tím, že je vše bezproblémové a že když ji nebudete využívat, nic vás to stát nebude. Vedení kreditní karty a úvěru s ní spojeným je zpravidla zpoplatněno, třeba ale až po jednom roce. Získat kreditní kartu můžete dvěma způsoby. Prvním z nich je nákup na splátky nějakého výrobku (nebankovní sektor), druhým je „volná“ kreditní karta vystavená bankovní institucí. V obou případech doložíte občanský průkaz, druhý doklad totožnosti (třeba cestovní pas nebo řidičský průkaz) a doklad o výši vašeho příjmu. Nakupujete-li nějaký výrobek na internetu a máte zájem také o kreditní kartu, provedete objednávku na stránkách prodejce a po odkliknutí objednávky budete přesměrováni na stránky firmy, která kartu vydává. Tam neleznete formulář k vyplnění. Zhruba do půl hodiny po odeslání formuláře vám dorazí potvrzující email, zda vaše kreditní karta byla schválena. V případě, že navštívíte pobočku nějaké banky, vyplníte s pracovníkem banky formulář podobný. Kromě doložení příjmu (jak které banky – u některých stačí podepsat čestné prohlášení) se vás zaměstnanec banky může zeptat na to, zda jste už někdy nějakou kreditní kartu užívali. Pokud odpovíte, že jste kreditní kartu měli, ale nikdy jste ji nevyužili, získáte jakési plusové body v jejich vyhodnocovacím systemu.

Krok 2

Obdržení kreditní karty

Informace z banky se posílají ke schválení. I když už čerpáte nějaké úvěry, přesto vám kreditní karta obvykle bude vystavena. Pro banky je totiž výhodné, když její klienti kartu užívají. Těží především ze sankčních poplatků v případě, že se zpozdíte se splacením částky. Kromě úroků tak zaplatíte i nemalé penále – třeba 500 korun. I z této částky vám pak banka počítá úroky. Kartu obdržíte domů, nebo si ji můžete vyzvednout na pobočce banky. Obvykle do jednoho týdne, maximálně 14 dní.

Krok 3

Obdržel jsem kartu, co teď?

Na zadní části karty se do proužku podepište. Obchodníci nepodepsanou kartu nemají povinnost přijmout. Vám to tak například v případě útraty v restauraci může způsobit komplikace, pokud nebudete mít s sebou i hotovost. Zpravidla svou novou kreditní kartu budete muset aktivovat. Aktivační kód vám dorazí v jiném dopise, nebo si jej vyzvednete na pobočce banky.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-ziskat-kreditni-kartu-rady.html