jaktak.cz

Jak správně cvičit psa

Složitost: Mírný
Potřebný čas: 30 minut a více

Pokud chováte psa, jistě chcete, aby vás poslouchal a akceptoval vás jako pána. Poslušnosti dosáhnete správně vedeným výcvikem. Ten se nevyplatí podceňovat, výchova psa může mnohdy připomínat výchovu dítěte. Obrňte se notnou dávkou trpělivosti, naše rady vám ve výcviku pomohou.

Krok 1

Základy výcviku

Zpočátku je velmi důležité, aby vás pes vnímal a reagoval na vaše přivolání. Opakujte mu jeho jméno stále dokola a měňte polohu hlasu. Pes musí umět rozpoznat, kdy jej voláte, chválíte nebo se na něj zlobíte. Pokud budete při přivolání, chválení nebo kárání psa udržovat stále stejný tón hlasu, pes nebude schopen rozpoznat, kdy něco udělal správně nebo špatně. Nevzdávejte trénink přivolání psa, pokud vás pes nevnímá a zajímá se o vše kolem, jen ne o vás. V této chvíli začíná výcvik psa připomínat výchovu dítěte. Musíte na sebe upoutat jeho pozornost. V praxi to znamená, že kolem psa běhejte, výskejte, snažte se na něj mluvit vyšším tónem. V určitých situacích si budete připadat jako blázni, ale věřte nám, funguje to.

Krok 2

Průběh výcviku

Během výcviku nezapomeňte na důsledné odměňování při správném vykonání povelu. Pes kladně reaguje na systém odměn, zejména jedná-li se o psí pamlsky. Nejvděčnějším pamlskem pro výcvik jsou obyčejné dětské piškoty, pro které je pes schopen udělat téměř cokoli. Pochvala je při výcviku to nejdůležitější, je to hlavní motiv, proč se pes snaží. Chce se vám zavděčit a vděk mu dáváte najevo právě pochvalou a pamlskem. Pokud psa chválíte, změňte tón hlasu a dejte mu najevo, že vám udělal obrovskou radost.

Krok 3

Interval výcviku

Výcvik psa je úspěšný a efektivní pouze tehdy, je-li veden řádně a hlavně pravidelně. Pravidelnost nelze jednoznačně určit. Interval výcviku se u každého plemene a psího jedince liší. Někteří jedinci jsou velmi bystří, některým to naopak déle trvá. Výcvik se také liší od povahy psa. U loveckých plemen je výcvik mnohem obtížnější a náročnější, kdežto u ovčáckých plemen je výcvik méně náročný, protože pes má v sobě pudově zakořeněnou poslušnost vůči svému pánovi.

Krok 4

Cvičiště pro psy

Máte-li psa a jste začátečník, doporučujeme, abyste se obrátili na profesionální cvičitele. V každém větším městě existuje cvičiště pro psy, kde výcvikové kurzy vedou zkušení lektoři. Výcvikové kurzy nejsou finančně náročné. Cyklus deseti výcvikových hodin vyjde přibližně na 1 000 Kč. Jedna výcviková hodina stojí v průměru 100 Kč. Tato částka je pouze orientační, v každém městě jsou jiné sazby. Během základního výcviku byste měli psa naučit přivolání, základní povely poslušnosti, stav odložení. Rovněž by měl pes projít socializací a naučit se chovat a vycházet s cizími psy. Výcvik totiž probíhá ve skupinách, kde je 8 - 10 psů. Při výcviku pejska vám přejeme hodně trpělivosti a štěstí!


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-spravne-cvicit-psa.html