jaktak.cz

Jak platit bezhotovostně přes internet | rady

Složitost: Mírný
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak platit bezhotovostně přes internet | rady. Velmi jednoduchým způsobem, jak hradit závazky, je platba přes internet. Řada lidí ji používá už naprosto samozřejmě jako součást každodenní rutiny, mnoho lidí k ní ale stále nemá důvěru. Důvod je jednoduchý, hrozí zneužití osobních dat a případné nabourání se do vašeho účtu. Proti tomu ale existuje řada bezpečnostních opatření. Poradíme vám, jak platit online, a připojíme i upozornění, na co si dát pozor.

Krok 1

aktivace

Prvním krokem je aktivace bezhotovostního servisu u vaší banky. Věřte, že jedna návštěva banky se vyplatí oproti všem dalším platbám, které budete moct provádět z pohodlí vašeho domova.

Krok 2

nezabezpečený počítač

Nedoporučuje se připojovat se k internetovému bankovnictví z nezabezpečeného počítače nebo z počítače, který nepoužívá legální a aktualizovaný operační systém, aktuální antivirový program, antispyware a personální firewall.

Krok 3

heslo

Dobré je si heslo jednou za čas změnit a volit hesla, která nejsou jednoduše zjistitelná z vašich osobních dokladů v případě jejich ztráty.

Krok 4

přihlášení do aplikace

Přihlásíte se pod svým heslem na webové stránce vaší banky tam, kam vás odkážou pracovníci banky.

Krok 5

samotná platba

Kliknete si na ouško platební transakce a z výběru možných transakcí vyberete tu, kterou právě hodláte použít – v našem případě „příkaz k úhradě“. Poté už jen stačí vyplnit informace, které po vás banka vyžaduje: číslo účtu příjemce, částka, symboly. Můžete připojit i zprávu pro příjemce, kde lze velmi stručně nebo heslem naznačit, o jakou platbu jde. Je také možné nechat si zaslat potvrzení na email. Poté kliknete na tlačítko „pokračovat“. Dalším úkolem je kliknout si na „zaslat autorizační sms“. Na telefonní číslo, které tam máte zadané, vám přijde zhruba do minuty smska s kódem, který musíte opsat do příslušné kolonky. Pak už jen stačí kliknout na tlačítko „odeslat“, případně „dokončit“ a internetové bankovnictví je vám ode dneška otevřené.

Krok 6

další služby

Stejně jednoduchým způsobem si můžete nabít kredit do telefonu nebo si zařídit inkaso. Vše je jednoduché a snadno odvoditelné i pro netechnické typy. Velmi užitečné je také si nenechat zasílat bankovní výpisy, ale místo toho si hlídat své finance právě na internetu. Každý den vidíte, kolik máte peněz, od koho vám co přišlo, nebo co jste komu zaplatili.

Krok 7

bezpečnost

Různé typy bank vyžadují různá zabezpečení. Některé banky označují určité vyšší úrovně zabezpečení jako nadstandardní a musíte si za ně připlatit.

Krok 8

pozor na phishing

Phishing označuje podvodné e-mailové zprávy, které vypadají, jako kdyby byly poslány z emailové adresy vaší banky. Email často obsahuje odkaz na stránky vaší banky a vyžaduje potvrzení vašich údajů. Na takové emaily zásadně neodpovídejte a případně si zajděte do banky se na celou záležitost zeptat. Cílem phishingu je získat vaše osobní údaje tak, aby mohlo dojít ke zneužití vašeho bankovního účtu.

Skimming je název pro kopírování magnetického proužku karet v bankomatech.

 


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-platit-bezhotovostne-pres-internet-rady.html