jaktak.cz

Jak nakupovat na eBay

Složitost: Mírný
Potřebný čas: 30 minut a více

Trend internetových aukcí doputoval také k nám a strhnul na sebe pozornost české internetové populace. Celosvětový aukční portál eBay vstoupil na náš trh a jeho verze v českém jazyce usnadňuje nákupy tuzemským uživatelům internetu. Jak na eBay nakupovat, vám poradí následující řádky.

Krok 1

Registrace Abyste se mohli zúčastnit aukcí na eBay je potřeba, abyste se zaregistrovali. Registrace je poměrně jednoduchá a bezplatná. Uveďte své osobní a kontaktní údaje, vyberte vaše ID, pod kterým budete vystupovat a heslo, pomocí kterého se budete na eBay přihlašovat. Email vyplňte pravdivý, přijde vám na něj registrační kód, který je nezbytný pro dokončení registrace a aktivaci vašeho účtu.

Krok 2

Výběr zboží, hledání Nejlépe vámi vyhledávané zboží naleznete pomocí políčka hledat, které se nachází v pravé horní části stránek eBay. Pokud zadáte název hledané věci v češtině, systém hledaný výraz automaticky přeloží a zobrazí se vám nabídky ze všech koutů země. Dokonce vám systém přepočítá sumu na české koruny. Pokud vás zaujme například nabídka zboží od uživatele z USA, teprve při jejím detailnějším prostudování, budete přesměrováni na anglickou verzi stránek, ve které bude cena zmíněna v již v dolarech.

Krok 3

Dražba Aukce začíná přihazováním zájemců o zboží na sumu, kterou prodejce požaduje. Každá aukce trvá určitý počet dní. Každý z kupujících má možnost přihazovat. Zboží vyhrává ten, kdo přihodí nejvíc. V případě kup teď, můžete zboží koupit za cenu, kterou pro tento případ stanoví prodávající. Využijete-li službu kup teď, plně akceptujete cenu, kterou prodávající za zboží požaduje. U vybraného zboží zadejte maximální výši, kterou jste ochotni za zboží zaplatit. Podle vývoje aukce, bude systém eBay za vás automaticky přihazovat až do výše, kterou jste zadali. V případě, že aukci vyhrajete, obdržíte e-mail s informací o vyhrané aukci a kontaktem na prodávajícího. Jakmile maximální výši příhozu potvrdíte, nemůžete váš příhoz upravit nebo zrušit. V případě, že aukci vyhrajete, jste povinni vydražené zboží koupit, jinak porušujete smluvní podmínky, se kterými svým příhozem souhlasíte.

Krok 4

Komunikace s prodejci Nezapomeňte, že eBay je aukční portál rozšířený po celém světě. Prodávající nemusí vždy mluvit vašim rodným jazykem. Univerzálním jazykem, jak se s prodávajícím domluvíte, je angličtina. Pokud nezvládáte anglický jazyk, využijte možnosti doprovodných služeb, jako jsou Babel Fish nebo Google Language Tools.

Krok 5

Platba Než budete přihazovat nebo kupovat vybranou věc, pozorně si přečtěte, jaký způsob platby prodejce preferuje a zda-li je tento způsob platby pro vás přijatelný. Často preferovaný způsob platby je využití služby PayPall, zejména u mezinárodních nákupů. Dalšími způsoby platby jsou převod na bankovní účet, platba dobírkou, platba při převzetí zboží aj.

Krok 6

Můj eBay Služba můj eBay je vaše osobní stránka, kde naleznete přehled vaší veškeré aktivity na tomto aukčním portálu.

Krok 7

Doručení Mnohdy vydražíte zboží, které vám prodejce zašle ze zahraničí. Počítejte tedy, že váš balíček bude procházet celní kontrolou, která může jeho doručení zpomalit. Zeptejte se prodejce, jak dlouho přeprava vydražené věci, přibližně potrvá. Pamatujte také na případné celní poplatky, které se mohou na vaše zboží při doručení ze zahraničí vztahovat.

Krok 8

Zpětná vazba Zpětná vazba je služba, která poskytuje oběma stranám možnost, jak o sobě získat více informací. Při každém nákupu jste požádáni o zpětnou vazbu, v níž zhodnotíte své zkušenosti s prodejcem. Rovněž i on je vyzván, aby zhodnotil zkušenost, kterou měl s vámi – kupujícím.

Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-nakupovat-na-ebay.html