jaktak.cz

Jak pěstovat kaktusy

Složitost: Mírný
Potřebný čas: 30 minut a více

Kaktusy jsou vhodné pokojové rostliny pro ty, kteří se v pěstování kytek moc nevyznají. Kaktusy jsou totiž nenáročné rostliny, které toho moc nepotřebují a péče o ně není nikterak složitá. Jsou však určité zásady, které byste měli při jejich pěstování dodržovat. O které se konkrétně jedná, vám ukáží následující řádky.

Krok 1

Kaktusy

Kaktusy jsou rostliny z čeledi kaktusovitých. Původem pochází z amerických kontinentů, pro svou nenáročnost a hezký dekorativní vzhled se velmi rychle rozšířily do celého světa.

Krok 2

Teplota

Kaktusy můžeme rozdělit do tří základních skupin. Do první skupiny můžeme začlenit většinu jihoamerických a mexických kaktusů. Jedná se nejpočetnější a nejrozšířenější skupinu. Právě do této skupiny můžeme začlenit většinu druhů, které se pěstují. Tyto kaktusy nejsou moc náročné na pěstování. V zimě je můžete pěstovat při teplotě 5 – 10 °C. V letním období vyžadují kaktusy teplo a dostatek slunečního světla. Tento druh kaktusů můžete v letním období pěstovat i ve venkovních podmínkách. Jedná se o druhy, které jsou velmi odolné, dobře snáší nepříznivé podmínky. Do druhé skupiny řadíme kaktusy, které původem pochází z tropických oblastí. Tyto kaktusy jsou méně odolné a velmi špatně snáší teplotu pod 15 °C. Tyto kaktusy potřebují více tepla a vlhkosti. Nízké teploty mohou být pro ně smrtící. K těmto druhům patří známé brazilské a karibské sloupovité nebo kulovité kaktusy. Do třetí skupiny řadíme konkrétní druhy z kontinentu Jižní a Střední Ameriky, které jsou velmi náročné na stálou teplotu, dostatečnou vlhkost a dostatečné množství světla, tyto druhy se většinou v interiérech nepěstují.

Krok 3

Zalévání

Kaktusy vodu potřebují. Je důležité, abyste zálivku dávali kaktusům v dostatečném množství a ve správnou dobu. V zimě, kdy je kaktus v období vegetativního klidu, rostlinu nezalévejte. Kaktusy zalévejte pouze v letním období, v našich podmínkách se jedná o období duben – říjen. Kaktusy zalévejte nejlépe odstátou vodou. Nikdy nezalévejte kaktusy v průběhu horkých letních dní. Jsou totiž vystaveny přímému slunečnímu záření a vysokým teplotám a mohlo by dojít ke spaření a odumření kořenů. Vždy počkejte, až nastane večer a rostlina vychladne. V jarním období je vhodné kaktusy zalévat ráno, aby půda do večera dostatečně proschla. V letním období zalévejte kaktusy večer.

Krok 4

Přesazování

Nejvhodnějším obdobím pro pěstování kaktusů je časné jaro. Chvíle, kdy se kaktusy probouzí ze „zimního spánku“ a raší první nové trny a jejich povrch se začíná lesknout, je pro přesazování ta pravá. Postup přesazování je velmi jednoduchý. Kaktus vyjměte z květináče a očistěte jeho kořeny. Pokud jsou na kořenech paraziti – konkrétně se jedná o bílou voskovitou kořenovku, vykoupejte kořeny případně celou rostlinu v insekticidním prostředku. Slabé a odumřelé kořeny odstraňte. Rostlinu hned nepřesazujte do nového substrátu, nechte ji pár dní odpočinout. Pokud jsou kořeny kaktusu v pořádku, přesaďte rostlinu do nového substrátu. Substrát by měl být zcela suchý. Po přesazení rostlinu zalijte až po několika dnech, okamžitá zálivka by mohla způsobit infekci. Pamatujte, že kaktusy byste měli pěstovat v nádobách, které mají ve svém dnu otvor pro odtok vody.

Krok 5

Množení

Generativní množení je způsob, kdy kaktusy množíme pomocí semen. Tímto způsobem máte vysokou naději na vypěstování většího množství jedinců. Vegetativní množení je způsob, při kterém kaktusy množíme pomocí řízkování nebo roubování. Tímto způsobem získáte ne větší množství rostlin, zato rychleji získáte dospělou rostlinu.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-kaktusy.html