jaktak.cz

Jak vybrat sekačku na trávu | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1001 - 5000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak vybrat sekačku na trávu | rady. Zahrada je vaší vizitkou. Péče o ni však není snadná. Základem péče a údržby zahrady je sekání trávy. Kvalitní trávník vám udělá nejen spoustu parády, ale také velkou službu. Kvalitní sekačka na trávu vám usnadní práci, ale také vám pomůže k viditelným výsledkům a zlepšení. Přinášíme vám pár rad, kterými se řídit při výběru sekačky na trávu.

Krok 1

Základní faktory ovlivňující výběr

Základní kritéria, která ovlivňují výběr vhodné sekačky, jsou: - velikost plochy, kterou s ní budete udržovat - členitost terénu - povaha terénu - kvalita trávníku, kterou chcete s její pomoci dosáhnout - vaše finanční možnosti - výbava.

Krok 2

Základní druhy sekaček:

- rotační (elektrické a benzínové) - bubnové - vřetenové - diskové - strunové (jsou vhodné spíš pro dokončení úpravy terénu než samotné sečení)

Nejčastěji využívané (také kvůli cenové dostupnosti) jsou elektrické a benzínové sekačky.

Krok 3

Elektrické sekačky

Elektrická sekačka se hodí pro sekání menší plochy – maximálně do 1 000 m2. U elektrické sekačky nezapomeňte na obtížnější přístupnost elektřiny. Také na členitost terénu – musíte neustále dávat pozor na elektrický kabel. Elektrické sekačky bývají mnohem hlučnější než benzínové.

Krok 4

Benzínové sekačky

Jsou méně hlučné. Jejich pořizovací cena je poměrně vyšší než u sekaček elektrických. Benzínové sekačky se nehodí do příliš členitého terénu. Jejich motory nejsou přílišnému naklánění a svažitému terénu uzpůsobeny, může tak dojít k zadření motoru.

Krok 5

Motor sekačky - výkon

Rozhodně nepodceňujte výkon sekačky. Čím větší plochu s ní budete sekat, tím vyžadujte větší výkon a záběr sekacích nožů. Není radno sekačku přetěžovat, snižujete tak její životnost. Pamatujte jednoduchou nápovědu – na každých deset centimetrů sekacího nože potřebujete jednu koňskou sílu výkonu – značka HP. Když máte sekací nůž 50 centimetrů, potřebujete, aby vaše sekačka měla výkon 5 HP.

Krok 6

Kroutící moment

Čím vyšší kroutící moment vaše sekačka má, tím zvládne posekat delší trávník. Sekačka v praxi zvládne posekat maximálně dvakrát delší trávník než je její kroutící moment (maximální výška trávy = dvounásobku maximální výše kroutícího momentu).

Krok 7

Záběr, který by měla sekačka mít podle plochy trávníku 200 m2 – postačí záběr o velikosti 32 cm 350 m2 – postačí záběr o velikosti do 40 cm 500 m2 – postačí záběr o velikosti v rozmezí 40 – 45 cm 1 000 m2 – postačí záběr o velikosti v rozmezí 45 – 53 cm 1 000 m2 a více – postačí záběr v rozmezí 53 – 56 cm

Krok 8

Kolečka

Velmi ovlivňují komfort sekání trávy. Kolečka musí být především dostatečně velká a vyrobena z kvalitních materiálů. Je dobré, když sekáte větší, členitou plochu, aby byla sekačka vybavena točivými předními kolečky, které usnadňují manipulaci.

Krok 9

Obal sekačky

Obal sekačky může být vyroben ze tří materiálů: plastu, plechu a slitiny hliníku. Sekačky opláštěné plastovým obalem patří k těm nejlevnějším. Plast není kvalitní a odolný, proto mají tyto sekačky nejmenší životnost. Sekačky opláštěné plechovým obalem (z ocelového plechu) se řadí do střední třídy. Jsou vhodné do náročnějšího a členitějšího terénu. Jejich hmotnost je však nepoměrně větší, takže tento druh sekačky se vám pronese. Sekačky opláštěné slitinou hliníku patří do nejvyšší třídy. Sekačky jsou odolné, lehké a dá se s nimi dobře manipulovat.

Krok 10

Sběrné koše

Sběrné koše jsou dnes zcela běžným a základním příslušenstvím sekaček. Výrobci však přichází neustále s něčím novým. Posekanou trávu můžete využít i v rámci tzv. mulčování, kdy sekačka posekanou trávu rozemele na malinké kousky, které zapadají zpět do posekaného trávníku. Tím trávník sekáte a současně hnojíte.

Krok 11

Cena

Pro mnohé je určujícím faktorem cena. Cenová dostupnost sekaček je přijatelná, elektrickou sekačku jste schopni pořídit již za 1 500 Kč, benzínovou od 3 000 Kč. V těchto nejnižších cenových kategoriích neočekávejte přílišnou kvalitu. Nad 10 000 Kč už lze pořídit velmi kvalitní sekačku. Doporučujeme kupovat sekačky od renomovaných výrobců jako je Husquarna nebo Honda.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-sekacku-na-travu-rady.html