jaktak.cz

Jak výhodně směnit koruny za zahraniční měnu | rady

Složitost: Velmi lehké
Cena: Zdarma
Potřebný čas: 5 až 10 minut

Jak výhodně směnit koruny za zahraniční měnu | rady. Ve směnárně, v bance nebo až v zahraničí? Kde směnit české koruny, aby byl nákup zahraniční měny co nejlevnější? A kdy je ta správná doba? Odpoví vám následující článek.

Co je potřeba

České koruny

Krok 1

Směnárny za nákup zahraniční měny většinou nepožadují poplatek. Počítejte ale s méně výhodným kurzem. Pokud nepotřebujete velkou sumu zahraniční měny, bude pravděpodobně výhodnější peníze vyměnit v některé ze směnáren. Pokud směňujete větší finanční obnos, požadujte slevu z kurzu. Vše závisí na konkrétní společnosti, která směnárnu provozuje, ale výhodnější kurz většinou získáte za směnu hotovosti 10 000 korun a více.

Krok 2

V bankách můžete nakupovat valuty (cizí měna v hotovosti) i devizy (cizí měna v bezhotovostní formě). Směna peněz vás bude v téměř každé české bance něco stát. Poplatek za směnu se pohybuje kolem 50 korun, případně si banka účtuje určité procento ze směňované částky.

Krok 3

Další možností směny je výběr hotovosti z bankomatu přímo v zahraniční. Výběr peněz ze zahraničního bankomatu je obvykle zpoplatněn. Tyto poplatky se často pohybují okolo 100 korun. Ušetříte, pokud peníze vyberete v některé z evropských zemí a z terminálů banky, která patří do stejné finanční skupiny jako vaše banka v České republice.

Krok 4

Potřebujete vůbec hotovost a jakou sumu? Nejvýhodnější je totiž platba kartou, často bez poplatku. Bezhotovostní platební transakce jsou navíc obecně považovány za bezpečnější než obchody vyžadující manipulaci s hotovostí. Když ztratíte kartu, jednoduše ji u banky zablokujete. Když ztratíte hotovost, není mnoho možností, jak své peníze zachránit.

V některých směnárnách můžete využívat výhod bonus programu v podobě například VIP karet, které vám zaručí nákup valut bez případných poplatků či výhodnější kurz.

Sledujte vývoj kurzu. Pokud víte předem, že budete valuty potřebovat, informujte se o vývoji kurzu. Internet a jiná média nabízejí prognózy devizových poradců a odborných analytiků o tom, jak si pravděpodobně bude koruna stát vůči jiným měnám. Na základě těchto informací valuty nakupujte.

Vyhněte se nákupům zahraniční měny u pouličních prodejců. Většinou se nejedná o oficiální obchodníky s dobrými úmysly a můžete se tak snadno dostat do problémů.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyhodne-smenit-koruny-za-zahranicni-menu-rady.html