jaktak.cz

Jak vybrat krbová kamna s výměníkem | rady

Složitost: Lehké
Cena: 5001 - 20000 Kč
Potřebný čas: 5 až 10 minut

Jak vybrat krbová kamna s výměníkem | rady. Krbová kamna s teplovodním výměníkem jsou současným trendem. Dají se připojit do stávajícího topného okruhu a vyžadují jen drobné stavební úpravy. Při jejich výběru je ale třeba vzít v úvahu celou řadu věcí. Tady je pár základních rad, jak správně vybrat krbová kamna s výměníkem, a na co se zaměřit.

Co je potřeba

  • krbová kamna s výměníkem

Krok 1

Když se řekne krbová kamna, každý z nás si nejspíš hned vybaví romantickou atmosféru na pozadí sálajících plamenů a útulně vyhřátou místnost. To je právě rozdíl mezi obyčejnými krbovými kamny a krbovými kamny s výměníkem. Tepelný výměník slouží k připojení kamen k běžným radiátorům a dokáže vytopit více než jednu místnost.

Krok 2

Zatímco běžná krbová kamna spolehlivě vytopí jen jednu místnost, zatímco zbytek domu lze jen lehce oteplit skrz otevřené dveře, krbová kamna s výměníkem se skvěle hodí do členitých prostor. Využít se dají i k ohřevu teplé vody a navíc je vytápění krbovým kamny ekologické.

Krok 3

Tak především velikost vytápěného prostoru a výkon krbových kamen a výměníku. Obecně platí, že 1 kW výkonu krbových kamen ohřeje 20 m3, dobře izolovaných novostaveb pak 40 m3. Výkon musí k velikosti vytápěné plochy přesně sedět.

Krbová kamna s předimenzovaným výkonem se nikdy pořádně nerozehřejí a dochází u nich k nepříjemnému kouření a dehtování. Mají omezený přívod vzduchu a přední sklon se rychle znečišťuje. Naopak poddimenzovaný výkon nutí majitele bytu k častému rozpalování kamen na maximum, což stejně obvykle k dodání dostatečného tepla nestačí. Díly kamen mohou praskat a kroutit se a takové poškození nebývá uznáno ani při reklamaci.

Krok 4

Při výběru krbových kamen vezměte v úvahu i dostupnost topných materiálů a vaše skladovací možnosti. Nejčastěji se k vytápění používá uhlí. Je sice levné, ale má malou výhřevnost a jeho spalování je neefektivní. Navíc potřebujete k jeho skladování poměrně velké, ideálně sklepní prostory. V úvahu je třeba také vzít prach vznikající při zatápění a také při čištění kamen.

  • Palivové dřevo je velmi oblíbenou topnou surovinou. Dlouho hoří a je poměrně levné. Výhřevnost se liší podle typu dřeva. Tvrdé dřevo vydrží hořet déle, je ovšem dražší. Při zatápění dochází jen k minimálnímu znečištění. Problémem je ale skladování. Palivové dříví musí vysychat nejméně dva roky, než může být použito k vytápění. A jeho další skladování musí být zajištěno v suchých prostorách.
  • Dřevěné brikety mají podobné vlastnosti jako kusové dřevo. Vyrábějí se lisováním dřevního odpadu, kůry nebo energetických rostlin.
  • Dřevěné pelety patří stejně jako kusové dřevo do kategorie biomasa. Hodí se spíše do menších hořáků. Jejich výhodou je velmi dobrá výhřevnost, snadná manipulace i nízké požadavky na skladování. Nepotřebujete totiž jeden velký prostor, pelety můžete nadávkovat do pytlů a uskladnit kdekoli, kde je zrovna místo. Při zatápění nevzniká téměř žádný nepořádek. Nevýhodou je trochu vyšší cena a také nároky na spalovací technologii. Stručně řečeno, krbová kamna na pelety jsou drahá.

Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-krbova-kamna-s-vymenikem-rady.html