jaktak.cz

Jak vypěstovat artyčok

Složitost: Složité
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Artyčok je velice oblíbenou zeleninou, která se hodně využívá v italské kuchyni. Kromě toho, že je artyčok zelenina s velice charakteristickou chutí a vzhledem, je to i léčivá rostlina. I když je na jihu Evropy artyčok považován za velkou lahůdku, my k ní máme stále ještě prazvláštní vztah. Artyčok však nenechá nikoho chladným. Pusťte se do pěstování artyčoku i vy.

Co je potřeba

semena - osiva artyčoku
půda
zahradní nářadí
hnojivo
vlastní ruce
voda

Krok 1

Pěstování artyčoku není zrovna nejjednodušší, protože jeho přirozeným prostředím je jih Evropy (Francie, Španělsko, Itálie). Pokud chcete pěstovat artyčok, potřebujete si artyčok nejprve předpěstovat.

Krok 2

Nejprve si v průběhu února ze semen vypěstujte sazeničky. Semena artyčoku vysévejte nejprve do truhlíků, a po naklíčení je přesaďte do květináčů. Po vyklíčení dejte sazeničky na co nejvíce osvětlené místo. Sazeničky artyčoku řádně zalévejte a přihnojujte listovými hnojivy. Mnohem snazší a rychlejší pěstování představuje množení artyčoku odnožemi od mateřské rostliny.

Krok 3

V druhé polovině května (po všech zmrzlých) sázejte vypěstované sazeničky artyčoku do půdy na slunné stanoviště ve vzdálenosti 1 x 1 metr od sebe (artyčok totiž může dorůst velikosti až 1,5 metru).

Krok 4

Půda pro artyčoky musí být bohatá na živiny, dostatečně vlhká a propracovaná.

Krok 5

V létě je velice důležité artyčok pořádně zalévat, protože pouze tak nezdřevnatí a je chutný.

Krok 6

Během růstu je zapotřebí rostlinu často okopávat a zbavovat plevele. Nezapomeňte ani na pravidelné přihnojování listovým hnojivem.

Krok 7

Pupeny artyčoku se sklízí postupně, ještě před rozkvetením. Artyčok je víceletá rostlina, která vydrží až 6 let. První rok po zasazení je však artyčok bez úrody.

Krok 8

Odkvetlé stonky artyčoku je zapotřebí uříznout těsně u země, dlouhé listy také zkraťte a připravte rostlinu na zimu.

Krok 9

Artyčok můžete pěstovat i ve skleníku nebo fóliovníku, čímž urychlíte vegetaci a nebudete muset tak dlouho čekat na sklizeň růžiček. Také vám ve skleníku snadněji přečká zimu. Artyčok nesnáší příliš velké mrazy, a proto se má pěstovat jen na slunných jižních místech, která se na zimu zahrnou hlínou a chvojím. Ve vyšších (chladnějších) oblastech je zapotřebí rostlinu vykopat a uskladnit ji na zimu do sklepa.

Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vypestovat-artycok.html