jaktak.cz

Jak pěstovat magnolii | rady

Složitost: Složité
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat magnolii  | rady. Magnolie či také šácholan představuje dřevinu o cca 210 druzích, která se u nás pěstuje prakticky po celé republice. Naleznete ji nejen v parcích, ale také i na zahradách. Její krása okouzluje lidi na celém světě již několik tisíc let. Také byste ji měli rádi na své zahradě, jen nevíte jak ji vypěstovat? I když se to možná nezdá, pěstování magnolie není nikterak složité…

Co je potřeba

semena - osiva magnolie
zahrada
půda
zahradní nářadí
vlastní ruce
sazenici
hnojivo
chvojí
vodu

Krok 1

Co potřebujete, abyste mohli pěstovat tento opadavý keř? Slunné stanoviště, které je chráněno před studeným větrem i mrazem, a také mírně kyselou, nevápnitou dobře propustnou půdu bohatou na humus. Proč? Kdybyste magnolii zasadili do stínu, nejspíše byste se nikdy jejích velkých květů nedočkali.

Krok 2

Magnolii nesvědčí přemokřená půda, kde jí hnijí kořeny, postupně pak odumírá. Nevhodnou půdou pro pěstování šácholanu je tedy půda jílovitá, vápenatá a slínovitá.

Krok 3

Kupte si semena magnolie v obchodě se zbožím pro zahradníky nebo ve specializovaném e-shopu pro pěstitele Osiva-semena.cz.

Krok 4

Nesázejte magnolii poblíž betonových a asfaltových ploch, ani blízko zdi. Sálavé teplo, které z těchto ploch vystupuje, může magnolii celkem výrazně poškodit.

Krok 5

Při zasazování šácholanu berte v potaz, že se jedná o rozložitý solitér, který může dorůst šíře 4 – 5 metrů. Potřebuje tedy mít okolo sebe dostatečný prostor. Do blízkého okolí magnolie proto nesázejte nic dalšího.

Krok 6

Magnolie velmi dobře vypadají s jehličnatým pozadím, např. tisy, které je mohou chránit před nepříznivými vlivy.

Krok 7

Při zasazování se k magnolii chovejte jako k ovocnému stromu. Vykopejte prostornou jámu, v níž nejprve půdu pořádně vylepšete (přidejte 1/3 kompostu nebo rašeliny). Magnolii pak zasaďte nepříliš hluboko. Zasazenou rostlinu je pak potřeba bohatě zalévat. Mladé rostliny potřebují mít zpočátku kyselou půdu. Vzhledem k jejím mělkým kořenům není dobré ji ani okopávat. Okolí rostliny pokryjte kůrou, sekanou trávou, listím anebo kompostem (udrží vám to tu správnou vlhkost a strukturu půdy).

Krok 8

Na podzim okolí magnolie opětně pokryjte vrstvou čerstvého kompostu a květy u menších stromů či kultivarů preventivně překryjte netkanou textilií (ochrání je to před mrazy).

Krok 9

Pěstování magnolie z pecky není nemožné, ale zato celkem náročné. Nejprve sesbíráte plody magnolie (šištice), ještě dužnaté je uskladníte na práškovém dřevěném uhlí, kde je necháte 4 měsíce odležet. Pak den před výsevem dáte plody do plátěného (režného, jutového) pytle, který na půl hodiny ponoříte do teplé vody. Následně plody i s pytlem zahrabete do zeminy ve skleníku. Semena se v půdě nejprve zapaří a následně vydrolí. První klíčky se objeví již po 14 dnech. Toto pěstování je ale vskutku velmi zdlouhavé (trvá několik měsíců) a klíčivost je menší než 50 %.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-magnolii-rady.html