jaktak.cz

Jak pěstovat kmín | rady

Složitost: Složité
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat kmín | rady. Kmín kořenný je bylinou, kterou užíváme jako koření i lék, pěstujeme jej několik tisíc let. Kmín k nám přišel z Asie a dnes se pěstuje po celé Evropě. Kmín jako koření má jemně pikantní chuť a přidává se pro svou chuť i pozitivní vlastnosti do celé řady jídel (do masa, omáček, polévek pečiva, salátů i pomazánek). Kmín nám pomáhá s trávením, odstraňuje plynatost, zmírňuje křeče v břiše, u kojících matek podporuje tvorbu mléka a zmírňuje kašel. Agronomové jej ve velkém pěstovali a pěstují na polích, ale pokud chcete, tak si jej ze semen můžete vypěstovat i vy.

Co je potřeba

• Kvalitní půdu
• Kvalitní osivo kmínu
• Vodu
• Vlastní ruce
• Slunnou pozici

Krok 1

K tomu, abyste mohli pěstovat kmín, potřebujete propustnou nejlépe jílovitou půdu, která je dobře zásobená vápníkem.

Krok 2

I když se to nezdá, kmín je velice náročnou rostlinou. Vyžaduje teplo a světlo. Vzejde vám pouze tehdy, když je minimálně 2–3 týdny souvislé teplo pohybující se mezi 10 až 14 stupni Celsia. Při teplotách spadajících pod nulu, bez výskytu sněhu, umrzá.

Krok 3

K výsevu potřebujete kvalitní osivo kmínu anebo sazenice. Výsev se obvykle provádí v březnu a dubnu. 1 gram osiva představuje cca 300 semen kmínu. Semena kmínu se sejí do čtverců cca 30x30 cm. Pokud sázíte sazenice, nechte mezi jednotlivými rostlinkami tří až čtyřcentimetrové mezery.

Krok 4

Dříve než začnete sázet, zbavte půdu plevele.

Krok 5

Posléze zajistěte dostatek závlahy, pravidelné odplevelování (pýr dokáže udělat velkou škodu) a pravidelné přihnojování.

Krok 6

První rok vám kmín pouze poroste a objeví se lístky, sklízet můžete teprve druhý rok, kdy po odkvetení vznikají malé nažky. Sklizeň pak probíhá v červnu a červenci, kdy sklízíte uzrálé tmavě hnědé nažky. Kmín se sbírá celý, váže se a suší se zavěšený nažkami dolů. Po usušení nažky vydrolte a uchovávejte je v neprůhledné tmavé nádobě s víkem.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-kmin-rady.html