jaktak.cz

Jak se vypořádat s neschopností splácet hypotéku | rady

Složitost: Mírný
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak se vypořádat s neschopností splácet hypotéku | rady. Ztráta zaměstnání, dlouhodobá pracovní neschopnost, trvalá invalidita, mimořádné výdaje na opravu nemovitosti a pochopitelně další neočekávané události mohou způsobit, že nebudete moci řádně splácet hypotéku. Varování pro všechny: situaci okamžitě řešte s poskytovatelem hypotečního úvěru, nenechte ji zajít až do krajností, společně můžete najít řešení, jehož důsledkem není exekuce a ztráta střechy nad hlavou.

Krok 1

I zde platí pravidlo, že preventivní opatření mohou vytrhnout trn z paty. K dlouhodobému zadlužení by měli lidé přistupovat zodpovědně. Co to znamená? Zhodnotit rizika hypotečního úvěru, uzavřít pojištění schopnosti úvěr splácet a mít dostatečnou finanční rezervu pro neočekávané události. Finanční poradci doporučují disponovat volnými finančními prostředky, které odpovídají příjmům alespoň šesti kalendářních měsíců.

Krok 2

Ocitnete-li se v situaci, kdy nejste schopni splátky hypotéky hradit, zvažte, zda se s problémem budete potýkat dlouhodobě, nebo se jedná o krátkodobé období v rozsahu třeba šesti měsíců.

Krok 3

Navštivte svého bankovního poradce či poskytovatele hypotéky, seznamte jej s důvody, proč nemůžete splátky hypotéky hradit, a poraďte se nad společným řešením. Obvykle lze dohodnout odklad splátek jistiny, tzn. že poskytovateli hypotéky hradíte po dohodnutou dobu pouze úroky. Druhým nejčastěji nabízeným řešením je odklad splátek, obvykle však po dobu šesti měsíců.

Krok 4

Pokud zjistíte, že problém se schopností splácet hypotéku bude dlouhodobější, nemovitost pronajměte a splátky hypotéky hraďte z pronájmu. Samozřejmě si musíte najít jiné bydlení.

Krok 5

Máte-li nadále měsíční příjem, ale výše splátek hypotečního úvěru je pro vás dále neúnosná, zažádejte banku o restrukturalizaci, neboli refinancování hypotéky. Prodloužíte si délku splácení hypotéky, měsíčně však hradíte nižší splátky. Nabídky bankovních domů se liší, může vám být nabídnuta varianta, kdy stávající hypotéka je nahrazena novým úvěrem s nižšími měsíčními splátkami.

Krok 6

Prodat nemovitost, na kterou máte hypotéku, by měla být až poslední možností. Pokud je tento krok nevyhnutelný, snažte se nemovitost prodat sami. Banka či její zprostředkovatel ji téměř jistě prodá pod cenou. S kupcem se můžete dohodnout na převzetí hypotečního úvěru, nebo za získané peníze hypotéku uhradit naráz.

Zvažujete-li refinancování hypotéky, pojištění schopnosti splácet nebo prodej bytu či rodinného domu, přečtěte si další návody na JakTak.cz, které vysvětlují, jak v těchto životních situacích postupovat.

Vyzkoušejte také hypoteční kalkulačku.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-vyporadat-s-neschopnosti-splacet-hypoteku-rady.html