jaktak.cz

Jak zazimovat zeleninovou zahradu

Složitost: Složité
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak zazimovat zeleninovou zahradu | rady a tipy. Měsíc říjen patří do ročního období, kdy je na zahradě nejvíc rušno. Chladnější počasí a stále se zkracující podzimní dny napovídají, že je třeba si s prací na zahradě pospíšit, chceme-li mít zahradu připravenou a zabezpečenou na příští rok.

Krok 1

Nejdřív vykopat, sklidit a uložit

Možná že máte ještě na záhonu poslední brambory, na které nezbyl čas, tak se s chutí do toho dejte a vykopejte je. Nechte oschnout, odrolte nánosy hlíny a uložte na zimu. Právě tak je nutné sklidit a uložit jablka nebo hrušky, pokud jste tak již neučinili. S kořenovou zeleninou je to stejné, až vám oschne, zpracujte ji podle vašich představ, nebo zakonzervujte zmražením či uvařením.

Krok 2

Vemte do ruky rýč

Pokud máte těžkou, jílovitou půdu a na vaší zeleninové zahradě jste tudíž nezvedli záhony nad úroveň okolní půdy, je nutné záhon zrýt. Přidáním písku a malého množství kompostu si můžete práci usnadnit. Jestliže je půda písčitá, přidejte hodně kompostu a rašeliny. Použití kultivátoru se nedoporučuje. Ten snadno poruší sypkou strukturu půdy. Po nakypření vypadá půda v pořádku, ale jelikož je velmi porušená, brzy slehne a přijde o kyslíkové kapsy.

Krok 3

Na těžkou jílovitou půdu použijte kultivátor

V opačném případě – na vyvýšený záhon je kultivátor vhodným řešením, pro snadné obdělávání půdy. V tomto případě nepoužívejte rýč, ale kultivátor. Práci dokončete položením silné vrstvy kompostu, kterou ponecháte na záhonech přes zimu. Pokud vaši zahradu napadli slimáci, před přidáním kompostu to ještě dobře zkontrolujte a s položením ochranné vrstvy kompostu počkejte na konec října. V té době se mohli slimáci již zavrtat do země nebo se skrýt na jiné místo. Dejte si na ně znovu pozor na jaře, nejlépe v dubnu. Zvýšený záhon vytvoříte tak, aby byl široký přibližně jeden metr. Důležité je, abyste z obou stran dosáhli do středu záhonu, aniž byste museli na záhon šlápnout.

Krok 4

Zeleninu skladujte na suchém a chladném místě

Ovoce a zeleninu je nutné uložit odděleně. Pokud nemáte nějaký úložný sklípek na úrodu ze zahrady, můžete si jej snadno vytvořit použitím odvodňovacího barelu, který zaboříte do země. Na dno nasypte silnou vrstvu štěrku a písku, který podpoří účel odvodňování. Také můžete dát na dno krabice kbelíky nebo jiné nádoby, aby se úroda nenamočila, kdyby nastaly záplavy. Horní část sklípku přikryjte dřevěným víkem a pokud bude opravdu chladno, použijte nějaké rohože nebo staré kabáty. Na dno víka nezapomeňte umístit trubku pro zajištění ventilace.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zazimovat-zeleninovou-zahradu.html