jaktak.cz

Jak pěstovat velikonoční kaktus

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč

I když si vánoční i velikonoční kaktus velice podobají, ve skutečnosti jde o dva zcela odlišné rody rostlin. Velikonoční kaktus má na rozdíl od vánočního kaktusu jednotlivé články zaoblené, tmavě zelené s vínovým okrajem a jiný květ. Oba kaktusy jsou ale krásnou pokojovou okrasou. Pokud vás zajímá pěstování velikonočního kaktusu, ráda vám poradím.

Co je potřeba

  • vhodné stanoviště
  • květináč
  • zeminu
  • odstátou vodu
  • rozprašovač
  • hnojivo

Krok 1

Velikonoční kaktus pěstujte na takovém místě, kde je po celý rok (kromě zimy) teplota okolo 20 stupňů. Na zimu velikonoční kaktus pak přemístěte do chladnějšího prostředí, kde se teplota pohybuje okolo 10 až 12 °C. Dále je důležité, abyste velikonoční kaktus umístili na stanoviště s dostatkem světla.

Krok 2

Velikonoční kaktus přesazujte jednou za dva až tři roky do kaktusové zeminy s pH 4,5–6. Na přesazování velikonočního kaktusu použijte nádobu prostornou, ale ne příliš hlubokou. Při sázení nezapomeňte na dobrou drenáž. Kaktus přesazujte po odkvětu, na konci května anebo v červnu.

Krok 3

Kaktus zalévejte od února do října odstátou vodou. V době, kdy bude v chladu, zálivku omezte.

Krok 4

Kaktus má rád vlhký vzduch, a proto mu „udělá radost“, když jej budete pravidelně rosit a sprchovat teplou vodou.

Krok 5

Kaktus od února do června přihnojujte hnojivem na kaktusy.

Krok 6

V létě umístěte velikonoční kaktus ven na stinné místo bez slimáků.

Krok 7

Velikonoční kaktus můžete rozmnožovat semeny anebo řízky. Stonkové řízky musí mít 2 až 3 části, které nejprve nechte na dva dny osušit. Pak je vsaďte do vlhkého substrátu z listovky a písku v poměru 1: 1.

Pokud chcete, aby velikonoční kaktus kvetl, musíte mu dopřát období chladu. Vzdálený příbuzný vánočního kaktusu z rodu Rhipsalidopsis alias velikonoční kaktus kvete v období od března do května. Od listopadu až do konce ledna velikonoční kaktus vegetačně odpočívá. Mějte jej v chladu, ideálně v teplotách kolem 10 °C, nezalévejte jej. Jen za takových podmínek velikonoční kaktus vykvete.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-velikonocni-kaktus.html