jaktak.cz

Jak pěstovat anturie

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč

Nevím, jak vy, ale já mám anturie spojené s noblesou, luxusem, svatbami a s pohřby. Pamatuji si, že ještě tak dvacet let zpátky byla známá u nás jen ta anturie do vazby, a ta byla pekelně drahá. Dnes si již anturie můžeme celkem běžně pěstovat sami. Toulitek je dnes také mnoho druhů. Jejich velkou výhodou je silná odolnost a životnost. Vydrží toho opravdu hodně. Pěstování anturie navíc není vůbec náročné.

Anthurium, česky anturie nebo toulitka je rostlina z rozsáhlé skupiny Araceae (áronovité). Toulitek je okolo osmi set druhů a jsou převážně původem z tropických oblastí Střední Ameriky, Brazílie a Kolumbie. Jméno pochází z řeckého slova anthos a oura – květina a ocas, podle palice s oboupohlavními květy chráněné toulcem (v červené, bílé, růžové, zelené i jiných barvách) a který se nesprávně označuje jako květ.

Anthurie je vzpřímeně rostoucí rostlina s kožovitými listy různého tvaru. Toulce květenství jsou různě velké, okrouhle vejčité, dlouze čárkovité nebo kopinaté, kožovité, různých barev.

Nejčastěji pěstované druhy:

Anthurium andreanum – listy s dlouhým řapíkem, podlouhle srdčité, dlouhé až 30 cm a široké 10–12 cm. Srdčité toulce jsou lesklé, oranžovo červené a 6–8 cm široké s přímou středovou palicí. Jsou vhodné k řezu a aranžování.

A. scherzerianum – trsy dlouze kopinatých tmavě zelených listů, dlouhých 15–30 cm a širokých 6–10 cm, matně červený až tmavočervený toulec, někdy i skvrnitý, růžový či bílý. Objevuje se ve středu rostliny a jakmile začne anturie kvést, kvete téměř nepřetržitě.

A. crystallinum – sametově lesklé, široce srdčité listy s výraznou bělavou žilnatinou a zeleným toulcem. Velmi vhodná pro pěstování v hydroponii.

A. magnificum – hluboce srdčité olivově zelené listy se světlejší žilnatinou dlouhé až 50 cm a široké 40 cm, zelený toulec.

Při pěstování anturie pamatujte na to, že anturie je vhodné nastavit tam, kde je nepřímé slunce. Rostliny sice potřebují hodně světla, ale vyhovuje jim spíše světlo rozptýlené anebo polostín. Přímé slunce by anturie poškodilo.

Anturie má ráda teplo, a proto ji pěstujte tam, kde se teplota pohybuje okolo 20 či 21 °C. V zimě a v případě, že chcete podpořit její kvetení, jí však dopřejte teplotu v místnosti okolo 16 stupňů.

Pro úspěšné pěstování anturie potřebujete mít zeminu neustále vlhkou, rostlina ale také nesnáší přemokření. Zalévejte ji proto pravidelně odstátou vodou. Pozor, anturie nesnáší tvrdou vodu!

Toulitka (jinak řečená anturie) potřebuje poměrně vysokou vzdušnou vlhkost (60–80%), a proto ji alespoň jednou týdně roste. Neroste ale květy, protože byste na nich vytvořili nevzhledné skvrny.

Od března do října anturii jednou za 14 dní přihnojujte plným tekutým hnojivem. Používáme hnojiva, která vyhovují vřesovištním rostlinám nebo begoniím a orchidejím.

Rostlinu přesazujte jednou za dva roky, vždy v období od března do srpna. Anturii zasaďte do zeminy lehké až středně těžké, humózní a vzdušné, kterou můžete obohatit o dubovou kůru, molitan anebo perlit. Nezapomeňte na dobrou drenáž. Zajistěte, aby vršek kmínku byl nad půdou. Během růstu se kmínek vyvyšuje a tak byste měly obnažené kořeny zakrývat mechem.

Anthurii není nutné seřezávat, stříhejte jen odkvetlé toulce a staré listy, je-li to třeba (poškozené, suché).

Rozmnožovat ji můžete ze semene, dělením starších rostlin i řízkováním. Množení anturií ze semen je však náročné, přenechte to raději odborníkům. Chcete-li zkusit anturii rozmnožit dělením, vyberte si k tomu starší nekvetoucí rostlinu. Nejprve ji vyndejte z květináče a opatrně ji roztrhněte na několik částí. Každá část musí mít listy i kořeny. Tyto díly pak zasaďte do květináčů s adekvátní zeminou. Tento způsob množení anturie můžete provádět od března do srpna. Anturii lze množit i vrcholovými nebo stonkovými řízky ve stejnou dobu jako při dělení.

Listy žloutnou a opadávají – příliš chladno a vlhko, přeneste na teplejší místo a nechte vyschnout

Suché nažloutlé listy – přílišné sucho, zalijte

Svěšené vadnoucí listy – průvan, přemístěte

Nové listy jsou malé – anturie nekvete – přihnojte

Hnědé skvrny na listech – houbové choroby, nutný postřik

Zahnívání kořenů – půdní houby

Anturie bývá také často napadena třásněnkami nebo puklicemi – postřik, mechanické odstranění puklic

Anturie pomáhá snížit hluk v místnosti a zároveň snižuje znečištění ovzduší.

Víte, že řečí květin (květomluvou) anturie říká: „Jsi naprosto dokonalá!“, takže až vám ji někdo daruje, važte si toho :)

A na závěr ještě květinový horoskop, který říká, že anturie je rostlinou zrozenců ve znamení Štíra. Její luxusní a bezchybný vzhled prý koresponduje s jejich povahou – Štíři se prý nespokojí s kompromisy a touží po dokonalosti a perfekcionalismu. 

Anturie je jedovatá rostlina, která stejně jako ostatní rostliny z čeledi áronovitých obsahuje nerozpustné krystaly šťavelanu vápenitého. Na pozoru by měli být majitelé koček, psů a rodiče malých dětí. Otrava se projevuje podrážděnou sliznicí ústní dutiny a trávicího traktu, svěděním, otokem dutiny ústní.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-anturie.html