jaktak.cz

Jak poznat Mariánské Lázně | tipy

Složitost: Lehké
Cena: 1001 - 5000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak poznat Mariánské Lázně |  tipy. Do Mariánských Lázní nepřijíždějí jen nemocní lidé. Ve světoznámých západočeských lázní lze strávit i velmi příjemnou a aktivní dovolenou. A když se rozhodneme pro dobu mimo hlavní lázeňskou sezonu, dokáží nám poskytnout klidnou, příjemnou až domácí atmosféru. Jak poznat Mariánské Lázně?

Co je potřeba

Turistické vybavení
Společenské oblečení (zájemci o kulturu)
Mapa okolí

Krok 1

Mariánské Lázně jsou město s asi 13 tisíci stálými obyvateli. Podle staršího správního uspořádáni spadaly do okresu Cheb, v současné době patří do Karlovarského kraje. Město je položeno v údolí, přesto je jeho nadmořská výška asi 580 metrů nad mořem. Krajina kolem města je příjemně zvlněná. Na stráních nad městem jsou zřízena četná vyhlídková místa.

Krok 2

Do Mariánských Lázní se můžeme přepravit autem, autobusem nebo vlakem, a všechny možnosti jsou bezproblémové a rychlé. Pro automobilisty je asi nejednoduší využít dálnice D5 a na 128. kilometr (E50) odbočit na Planou. Bez dálniční známky lze jet z Plzně po silnici 605 do Stříbra, pak po 230 do Plané a pak po silnici 21 do Mariánských Lázní. Spojení vlakem je také dobré: město leží na trati Praha – Plzeň – Cheb.

Krok 3

V Mariánských Lázních je vzhledem k jejich poloze a výšce chladněji, a to i v letních měsících. Na větrovku či pláštěnku by turista neměl zapomenout. Na druhou stranu údolím proudící vzduch zajišťuje stále čisté a optimálně vhlké ovzduší, čemuž přispívají i lesy kolem a parky ve městě. Příznivé klima pocítí zejména alergici a astmatici – je jim tam dobře.

Krok 4

Ubytování v Mariánských Lázních je možné v hotelech, penzionech nebo na privátu. Mnozí lázeňští hosté volí levnější variantu: ubytování například na privátu a denní docházení na procedury do některého lázeňského domu. Pacienti s tak zvanými „křížkovými“ lázněmi obvykle bydlí přímo v lázeňském domě, ale na některé procedury mohou docházet i do jiných objektů. Turisté si mohou vybrat podle úrovně (a ceny) prostřednictvím webového rezervačního systému na internetu.

Krok 5

Minerální vody v Mariánských Lázních patří do kategorie léčivých minerálních vod. Prameny (nejznámější je Křížový a Rudolfův) jsou volně přístupné i turistům. Ale nejsou na běžné pití – není vhodné například naplnit si jimi petku a doplňovat jimi potřebnou denní dávku tekutin. I lidé s léčebným programem mají od lékaře předepsáno denní množství vody. Ostatně – prameny mají intenzívní chuť (například Křížový je slaný) a větší množství se ani nedá vypít.

Krok 6

Za příznivých sněhových podmínek je možno si Mariánských Lázních pěkně zalyžovat. Na různě obtížné sjezdovky lyžaři vyjíždějí buď lanovkou nebo využívají dva rychlovleky. Velmi populární je noční lyžování na osvětlené sjezdovce. Ve skiareálu je lyžařská škola, skiservis, půjčovna lyží, možnost občerstvení a prostorné parkoviště.

Krok 7

Nejeden gastronomický odborník započal svou kariéru v hotelové střední škole v Mariánských Lázní. Ve škole s nejdelší tradicí v oboru v České republice lze v současné době studovat čtyřleté obory s maturitou, klasický tříletý obor kuchař - číšník s výučním listem nebo dvouleté nástavbové obory. Studenti ze vzdálenějších míst mohou bydlet v domově mládeže (na internátu).

Krok 8

Západočeské lázně měli odjakživa v oblibě Rusové. Jako „služba“ lázeňským hostům byla v roce 1878 ve městě zřízena pravoslavná modlitebna (na radnici). V prvních letech 20. století pak byl postaven pravoslavný kostel svatého Vladimíra. Stavba byla financována ze sbírky mezi ruskými a srbskými lázeňskými hosty. Kostel je přístupný k prohlídce (přes poledne je zavřeno). Platí se symbolické vstupné.

Krok 9

Parky dotváření v Mariánských Lázní architekturu města. dospělí v parcích kolem lázeňských domů a pramenů najdou odpočinek, případně u kulturní vyžití (koncerty). Pro děti nebo aktivní návštěvníky jsou určeny zábavné a poznávací parky: Přírodní park u Prelátova pramene, Lanové centrum, park Boheminium (naučně poznávací okruh s maketami významných českých stavebních a technických památek, Sochařský pohádkový ráj u letoviska Krakonoše. V parcích lze zhlédnout díla předních českých sochařů.

Krok 10

V kteroukoliv roční dobu je možno v Mariánských Lázních navštívit nějaké divadelní představení, koncert či kasino. V mnohých restauracích jsou pořádány taneční večery. Jestliže se chceme kulturního života účastnit, je vhodné na dovolenou v Mariánských Lázních přibalit nějaké společenské nebo alespoň formální oblečení. Nedostatek v úboru pocítí člověk sám, a citlivějším to může zkazit kulturní zážitek.

Krok 11

Zejména dospělí se rádi vydají na výlet do blízké Chodové Plané. Zdejší pivovar nabízí nejen atraktivní prostory a vlastní pivo na čepu. Největším lákadlem je pivní lázeň – která údajně podporuje léčbu kožních, cévních a ischemických chorob.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-poznat-marianske-lazne-tipy.html