jaktak.cz

Jak při sjednávání hypotéky dosáhnout na výhodnější podmínky | rady

Složitost: Mírný
Cena: Zdarma
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak při sjednávání hypotéky dosáhnout na výhodnější podmínky | rady. Ušetřit tisíce korun a dosáhnout výhodnějších podmínek při sjednávání hypotéky lze prostým průzkumem trhu. Před podpisem smlouvy o hypotečním úvěru proto věnujte péči porovnání hypoték, nashromážděte informace a vyhodnoťte možná rizika.

Krok 1

Základní rada je jasná:

Porovnávejte nabídky bankovních a nebankovních hypoték na trhu. Řada zájemců o hypoteční úvěr bez podrobnějšího průzkumu trhu sahá po první nabídce, která se jim naskytne. Připravují se tak o možnost získat hypotéku za nejvýhodnějších podmínek. K porovnání hypoték stačí vytvořit excelovskou tabulku a do ní zapisovat potřebné informace, jako je např. úroková sazba, RSPN, délka splácení a jiná hlediska rozhodná pro hypotéku. Pomoci s lepší orientací na trhu může hypoteční kalkulačka.

Krok 2

Při vyhledávání informací nespoléhejte jen na webové stránky bank. Na slibované úroky nemusíte dosáhnout. Vyplatí se sjednávat si schůzky přímo v bankách a o získaných informacích si vést záznam.

Krok 3

Někteří klienti bank spoléhají na to, že u banky, u které mají veden bankovní účet, získají výhodnější podmínky hypotečního úvěru. Nemusí tomu tak ale být. Při plánování financování bydlení hypotékou si zjistěte podmínky poskytnutí hypotéky u své banky, ale zjistěte si informace také u jiných bank. Třeba vám nabídnou výhodnější hypoteční úvěr než ve vaší bance. Často se stává, že výhodnější úvěr získá nový klient než ten stávající. Banky si tím chtějí získat nové zákazníky.

Krok 4

Zjišťování informací o hypotečních úvěrech je časově náročné. Pokud nemáte dostatek času, svěřte se nezávislému finančnímu poradci. Ten obvykle poskytne podporu bezplatně, provizi mu uhradí banka, u které si hypoteční úvěr zřídíte. I zde platí ale pravidlo: dohodněte se na podmínkách spolupráce předem. Vaší snahou je ušetřit a získat výhodnější podmínky. A na to pamatujte i při koordinaci s finančním poradcem.

Nezapomeňte při finančním plánování na to, že bydlení s sebou nese i další nezbytné výlohy spojené s provozem bytu nebo domu - platba elektrické energie, plynu, různé poplatky, náklady na rekonstrukci, atd.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pri-sjednavani-hypoteky-dosahnout-na-vyhodnejsi-podminky-rady.html