jaktak.cz

Jak vybrat inline brusle | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1001 - 5000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak vybrat inline brusle | rady. Přibývá výrobců inline bruslí a také typů kolečkových bruslí pro různé styly jízdy. Vyznat se v nabídce inline bruslí na pultech obchodů, rozlišovat mezi jejich přednostmi a limitujícími faktory je proto více než potřebné. Pečlivým výběrem zaplatíte za inline brusle jen tolik, kolik je nezbytné. A protože právě čtete tento návod, jste na té nejlepší cestě vybrat pohodlné, dobře padnoucí kolečkové brusle s dobrými jízdními vlastnostmi.

Krok 1

Zhodnoťte své zkušenosti a jezdecké dovednosti na inline bruslích

Pokud jste pokročilý jezdec, jistě víte, jaký typ jízdy vám na inline bruslích vyhovuje. Začátečníci mají výběr inline bruslí o to těžší. Zeptejte se sami sebe, kolik času jste ochotni jízdě na inline bruslích věnovat. Nemá smysl pořizovat drahé kolečkové brusle, které použijete dvakrát do roka. I cena rekreačních inline bruslí se samozřejmě podstatně liší od kolečkových bruslí pro sportovce a profesionály.

Krok 2

Jaký typ inline bruslí zvolit?

Možná jste zahlédli inline brusle s neobvykle velkými kolečky nebo bruslemi, které vypadaly jako malé lyže pro běžecké lyžování. Nabídka inline bruslí je dána tím, jakému stylu jízdy lidé dávají přednost. Podle stylu jízdy prodejci rozlišují těchto 6 typů kolečkových bruslí. Vyberte si inline brusle podle toho, jaké jízdě dáváte přednost.

Fitness inline brusle: standardní inline brusle, nejpoužívanější, mají měkkou prodyšnou botu a větší kolečka
Freestyle inline brusle: pevná bota, větší kolečka než na agresivních bruslích, ale menší než na fitness bruslích, krátký rám, vhodné na slalom i jízdu po městě
Inline brusle na agresivní bruslení: malá kolečka, pevný rám, pevná bota, jsou určené do skate parků, na skákání, sjíždění schodů
Sportovní inline brusle: větší kolečka, tvrdší bota – není tolik pohodlná, ale co dáte síly do odrazu, to se přenese do koleček
Závodní – speed brusle: na rychlobruslení, nízká, karbonová tuhá bota, veliká kola, dlouhý rám, předpokládá se, že člověk už má nějakou bruslařskou techniku
Nordic inline brusle: velká kola, do přírody, pro obdobu běžeckého lyžování, vhodné použít běžecké hole

Krok 3

Dámské inline brusle, pánské inline brusle nebo unisex modely?

I když se nejčastěji setkáte s unisex inline bruslemi, podle konstrukce inline bruslí lze vybírat z modelů pro ženy a pro muže. Dámské kolečkové brusle jsou přizpůsobené dámské noze, tzn. že noha v botě lépe sedí a není vystavována nežádoucím tlakům při jízdě. Pánské inline brusle jsou vyráběné pro vyšší hmotnost jezdce.

Krok 4

Která ložiska inline bruslí jsou vhodná?

Kvalita ložisek je pro jízdu velmi důležitá. Nepřesně zpracovaná ložiska se rychleji zanesou nečistotou, hůř se otáčejí a rychle se tak zničí. Kvalitní (přesněji zpracovaná) ložiska se otáčejí lehce a jsou dobře utěsněná. Označení ložisek je standardně, např ABEC 1, ABEC 7 apod.

Krok 5

Proč mají inline brusle různou velikost a tvrdost koleček?

Velká kolečka jsou vhodná pro rychlou jízdu a nekvalitní povrch, inline brusle s malými kolečky lépe ovládáte. Pro začátečníky jsou vhodné inline brusle s velikostí koleček 78 – 80 mm, hovoříme však o nejrozšířenějších fitness bruslích. Jste-li pokročilý jezdec, pak si troufněte vybrat inline brusle s většími kolečky. Měkká kolečka jsou sice pomalejší, díky nim se ale velmi dobře inline brusle ovládají v zatáčkách, jsou ideální pro použití venku nebo v horším terénu (měkkost cca 74A). Tvrdá kolečka inline bruslí (alespoň 85A) jsou sice rychlejší, ale přenáší větší otřesy do rámu a boty, a proto jsou vhodné pro vnitřní povrchy.

Krok 6

Botu inline bruslí vyberte raději až o číslo větší

Zní to jako banalita, přesto si lidé stále kupují inline brusle s nesprávnou velikostí boty. Výsledkem jsou otlačeniny, zlomené nehty, nekomfortní jízda. Vybírejte inline brusle o půl až číslo větší. Je pro to několik praktických důvodů. Zmiňme třeba to, že do boty inline brusle se musí kromě vaší nožky vejít třeba tlusté sportovní ponožky. Tabulka velikostí možná přijde vhod.

US UK EUR Délka v mm
5 4 36,5 230
5,5 4,5 37 235
6 5 38 240
6,5 5,5 38,5 245
7 6 39 250
7,5 6,5 40 255
8 7 40,5 260
8,5 7,5 41 265
9 8 42 270
9,5 8,5 42,5 275
10 9 43 280
10,5 9,5 44 285
11 10 44,5 290
11,5 10,5 45 295
12 11 45,5 300
12,5 11,5 46 305
13 12 <47 310

Krok 7

Levné kolečkové brusle, nebo raději si za inline brusle připlatit?

Pořizovací cena inline bruslí bude pro většinu z nás stále tím nejdůležitějším kritériem. Když už ale inline brusle kupujte, určitě ne jen na jednu sezónu. Z toho důvodu se vyplatí do inline bruslí investovat rozumnou částku. Pro rekreační využití, fitness a kondiční cvičení pořídíte kvalitní inline brusle v rozsahu 2 500 Kč až 3 500 Kč. Rychlostní s extrémně lehkým skeletem pořídíte za 8 000 Kč, jsou určené ale těm, kteří se věnují tréninkovému a rychlostnímu bruslení.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-inline-brusle-rady.html