jaktak.cz

Jak pěstovat netík | rady

Složitost: Složité
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat netík | rady. Netík je kapradina, která se u nás pěstuje jako pokojová rostlina. Tato kapradina k nám dorazila z tropů. K tomu, aby se netíku u vás dařilo, potřebuje vlhký vzduch. Za dobrou péči se vám pak odvděčí bohatou zelenou korunou. Ale pozor. Netík je na pěstování náročný a nesnáší suchý pokojový vzduch.

Krok 1

Netíka zasaďte do slabě kyselé zeminy, která se skládá z jednoho dílu listovky, dvou dílů rašeliny, jednoho dílu písku a půl dílu kompostové zeminy.

Krok 2

Najděte pro pěstování netíku vhodné stanoviště. Kapradinu umístěte do polostínu. Netík chraňte hlavně před letními slunečnými paprsky, které by jej spálily. Rostlinu nedávejte k topení. Ideálním místem je severní okno.

Krok 3

Netík potřebuje vydatnou zálivku, a proto ho na jaře a v létě hojně zalévejte odstátou vodou. Mějte na paměti, že zemina nesmí nikdy vyschnout a že voda by měla být i v misce.

Krok 4

Při pěstování netíku udržujte kapradině dostatečnou vlhkost. Netík potřebuje až 50 až 60% vlhkost, a proto mu dejte do misky kamínky a rostlinu roste i při běžné pokojové teplotě.

Krok 5

V době aktivního růstu udržujte netíka v teplotě mezi 15 až 20 stupni Celsia. Ideální je pokojová teplota okolo 21 stupňů. Aby se netíku dařilo, nesmí v zimě klesnout teplotě pod 10 stupňů Celsia.

Krok 6

Kapradinu hnojte opatrně hnojivem pro pokojové rostliny zdobné listem (jednou za 14 dní). Pozor, netík špatně reaguje na velké dávky. Hnojivo by nemělo obsahovat vápno.

Krok 7

Mladší rostliny netíku přesazujte každý rok na jaře. Starší kapradinu přesazujte pouze jednou za dva až tři roky, a to vždy teprve až tehdy, když kořínky začnou vylézat z květináče. Rostlinu přesazujte jen do o něco málo většího květináče, než byl ten předešlý.

Krok 8

Netík rozmnožujte s pomocí trsů, které oddělte a na jaře zasaďte do zeminy.

Jako drobní pěstitelé si můžete pro pěstování vybrat z několika druhů netíku. Například:

Adiantum raddianum „Dekorum”
Adiantum raddianum „Fragrantissimum”
Adiantum raddianum „Fritz Lüth”
Adiantum tenerum „Scutum Roseum”
Adiantum hispidulum
Adiantum pedatum

Netík není mrazuvzdorný, a proto není vhodný k letnění. Netíka pěstujte jako pokojovou rostlinu. Pozor, netík je choulostivý na průvan.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-netik-rady.html