jaktak.cz

Jak rychle přestat škytat | tipy

Složitost: Mírný
Cena: Zdarma
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak rychle přestat škytat | tipy. Jak přestat škytat? Co je to škytavka asi nemusíme definovat, protože snad každý alespoň jednou v životě škytal. Vždyť už i miminko u maminky v břiše škytá, když si například lokne plodové vody. Při škytavce vlastně dochází k náhlým, spontánním stahům bránice. Pověra pak říká, že člověk škytá tehdy, když o něm někdo mluví, nebo na něj někdo myslí. Její příčinou je však většinou např. pití nápojů s bublinkami, překotná konzumace málo rozžvýkaných potravin, dehydratace nebo chlad. Škytavka většinou trvá jen několik minut, výjimečně může trvat i hodiny a v extrémních případech i dny.

Krok 1

Od škytavky si zpravidla člověk pomůže sám nebo škytavka odezní sama. Pouze ve výjimečných případech, kdy škytavka trvá extrémně dlouho, je třeba vyhledat pomoc od lékaře, který postiženému podá sedativa nebo léky na uklidnění.

Krok 2

Existuje mnoho více či méně fungujících metod, jak si pomoct od této nepříjemné společnice, která dokáže znepříjemnit život, pokud přijde v nevhodnou dobu. Někdy je potřeba vyzkoušet i více způsobů, jak se škytavky zbavit. Mezi nejčastější rady, jak rychle přestat škytat patří například: Škytající jedinec se má napít velkého množství vlažné vody, několikrát se zhluboka nadechnout a následně na krátkou dobu zadržet dech a pak opět vydechnout, nechat se od někoho vylekat (ale nesmí být na toto vylekání připraven a nesmí jej očekávat) nebo má vycucat kostku cukru.

Krok 3

Existují však i trochu krkolomnější metody, které mohou připomínat spíše hodinu tělocviku. Mezi nejčastější rady z této skupiny patří například: stoupnout si na jednu nohu, zvednout ruce a nechat někoho, aby vám dal napít studené vody, nebo si lehnout na záda a zvednout levou ruku a pravou nohu, případně naopak.

Krok 4

Člověk nad některými radami musí kroutit hlavou, ale na každého prostě může fungovat něco jiného. Odborníci však uvádějí, že na škytavku mohou pomoci pouze ty metody, při kterých dochází ke změně dýchání, ke zchlazení hrtanu nebo ke změně polohy těla škytajícího jedince.

Buďte trpěliví, zkoušejte různé výše uvedené metody a věřte, že škytavka dříve či později určitě odezní.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-rychle-prestat-skytat-tipy.html