jaktak.cz

Jak vybrat koberec | tipy

Složitost: Mírný
Cena: 1001 - 5000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak vybrat koberec | tipy. Každý se určitě shodneme, že koberec by měl hřát od nohou. Dalším kritériem správně vybraného a v domácnosti umístěného koberce je i oživení interiérů, které díky novému koberci dostanou nový rozměr. Pojďme se podívat na koberce jako takové a výběr přizpůsobit konkrétnějším představám.

Krok 1

Nezbytná plocha kobercce

Před nákupem koberce si ujasněte, kolik plochy by měl koberec z místnosti pokrývat. Pokud tedy potřebujete jen dekorační koberec pod konferenční stolek, je to jiné, než výběr celoplošného koberce do obývacího pokoje. Změřte si plochu, kam potřebujete koberec umístit.

Krok 2

Barva a vzor koberce

Barva a vzor koberce ovlivňují i naši náladu a vzhled celého interiéru. Pokud potřebujete prostor opticky zvětšit, vybírejte si koberec ve světlejších barvách. Tmavší barvy a vzory prostor zase zmenší. Záleží na vás, jestli chcete místnosti dát studenější nebo teplejší ráz.

Krok 3

Zatížení koberce

Pokud sháníte celoplošný koberec, je dobré vybírat podle stupně jeho zatížení. Existují i speciální krytiny pro vyšší zátěž.

Krok 4

Životnost

Životnost koberce je dána i tím, jaký je poměr množství vláken k výšce vlasu koberce.

Krok 5

Materiál koberce

Materiálů, které se používají na výrobu koberců, je hned několik. Přírodní koberce jsou příjemné na dotyk, jsou jemné a hebké.

• druh vlákna

Přírodní vlákno - kokosové vlákno, sisal nebo bavlna.

Umělé materiály - polyamid, polypropylen, polyakryl, nylon, aj., vše má jiné účely a použití.

Záleží na vás pro jakou variantu koberce se rozhodnete. Některé jsou svými vlastnostmi lepší do obývacích pokojů, jiné do dětských pokojů a jiné zase do kanceláře, kde máte židle s kolečky. Pro útulnost prostředí domaova je vhodnější koberec z přírodního materiálu, do kanceláře spíše umělý, aj.

• hustota vlákna

Čím hustější vlákna a ve větším počtu, tím delší trvanlivost. Koberec je tak odolnější proti oděru.

Krok 6

Alergici

Pro alergiky jsou vhodné koberce, které zabrání poletování prachových částic a chlupů psů a koček. Pohltí je včetně dalších nečistot mnohem lépe, než plovoucí podlahy. Ovšem je i tak nutné koberce často čistit a vysávat.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-koberec-tipy.html