jaktak.cz

Jak začít s freeridem na lyžích nebo snowboardu | tipy

Složitost: Mírný
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak začít s freeridem na lyžích nebo snowboardu | tipy. Freeride je volný styl lyžování na lyžích či snowboardu v terénu, kterým jsou sjezdové tratě. Jízda není jen o běžném sjezdu, od něj se zcela jednoznačně liší. Při této jízdě totiž předvádíte triky, které se mohou dělat ve snowparcích, U rampách, přírodních překážkách, ale i vzduchu. Jen si předem ujasněte, jestli se chcete věnovat jízdě na lyžích nebo zkusit i snowboard (vyžaduje jinou techniku). Jízda na čerstvém „prašanu“ na horách pro vás bude zábavou. Co budete potřebovat?

Krok 1

1. Vybavení

• freeridové lyže – speciální lyže se zvednutými patkami (TWINTIP technologie) - umožní vám jezdit pozadu, provádět triky

• hůlky - měkčené rukojeti a malé kotoučky

• oblečení – volte termo, zahřeje vás, neprochladnete a dá se vrstvit, nepromokavé, prodyšné, saje pot bez pocitu mokrých zad, polstrovaná bunda – kvalitní s odolným povrchem, při pádu se tolik nepoškodí jako ostatní bundy, ochrání vás před zraněním, prodávají se i freestylové kombinézy nebo oblečení na snowboard

• helma – pod helmu si vezměte čepici, nebudou vám mrznout uši a pokrývka hlavy je důležitá, zahřeje vás

• brýle – volte s největším zorným úhlem a dobrou viditelností

• batoh – kvalitní, s potřebnou nosností a pevným materiálem – vezměte si s sebou náhradní tričko a ponožky, termosku a energetické tyčinky

2. V začátku jezděte v blízkosti sjezdovek, ať se můžete vrátit na značenou trasu.

3. Volte jednodušší terény, které nebudou příkré a příliš členité. Postupně si přidávejte těžší.

4. Technika jízdy vám nemusí být jasná, je dobré mít instruktora.

5. U nás není freride až tak možný, ale v Alpách jsou nepřeberné možnosti. Můžete si koupit i brožuru s freeridovými svahy. Je důležité si cestu naplánovat předem.

6. Nevyhnete se tréninku, každý sníh je jiný a vyžaduje individuální přístup.

7. Připravte na úskalí, která vás mohou potkat na cestě. Raději si zvolte i jiné varianty případného sjezdu po jiné trase.

8. Dejte pozor na laviny, stanovte si záchytné body, únikové trasy, nahrajte si pomocí GPS trasy, které vám v případě ztráty orientace, pomohou najít cestu zpět.

9. Do freeridu se nepouštějte sami, je dobré mít horského průvodce.

10. Dobrodružství zažijete i s partičkou kamarádů, ve větším počtu máte jistější sjezd a lepší psychickou kondici. Také záruku, že dva zachránci vám mohou poskytnout první pomoc.

11. Používejte lavinový vyhledávač, lavinovou sondu v případě nouze, mějte u sebe v batohu safety set, lékárničku, bivakovací vak na přespání, mobil, baterku, popř. fotoaparát. Určitě je vhodná i sněhová lopata.

12. Chcete-li vystoupat do větších výšek, než vyjede lanovka, potřebujete ke svému vázání především stoupací pásy a hřebeny.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zacit-s-freeridem-na-lyzich-nebo-snowboardu-tipy.html