jaktak.cz

Jak postavit příčky rodinného domu | rady

Složitost: Mírný
Cena: 5001 - 20000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak postavit příčky rodinného domu | rady. Je rozdíl, zda budete stavět příčky v průběhu vlastní stavby anebo dodatečně třeba již v hotovém a zabydleném rodinném domě. Dále záleží na tom, z čeho budete chtít vnitřní příčky stavět, a zda chcete vnitřní příčky budovat navždy, nebo jen na přechodnou dobu.

Krok 1

1. Podle technických podmínek si můžete vybrat stavební materiál cihly, ytong, beton, sádrokarton, sádrovláknité desky nebo i jiný materiál.

2. Musíte znát pevnost podlahy, a jaký materiál unese. Dále je třeba vědět, jak silná by příčka měla být, aby splnila svůj účel, jaké jsou ceny a jak náročná práce to bude.

3. Cihlové příčky jsou nejpevnější a vydrží stejně dlouho jako celý dům. Na trhu jsou například pálené keramické příčkovky, příčkové cihelné bloky na pero a drážku, zvukově izolační zdivo aj. Zděná příčka má ale nevýhodu v tom, že pomalu vysychá a při omítání se nadělá spousta nepořádku.

4. Příčkovky z ytongu, neboli pórobetonu tepelně izolují a jejich stavbu zvládnete sami, neboť jsou přesné a na sebe se lepí tenkou vrstvou malty. Ytong je lehčí než cihla a lépe se s ním pracuje. Můžete ho seříznout na potřebný i nepravidelný tvar, snadno se do něj vrtá či vysekávají otvory.

5. Do dřevostaveb se hodí sádrovláknité desky, které vylepší požární odolnost a zvukovou izolaci.

6. Populární je v poslední době sádrokarton. Jde o suché variabilní stavění příček, které zvládne i amatér. Můžete pomocí sádrokartonových desek rychle vyřešit oddělení jednotlivých částí interiéru rodinného domu a navíc vyřešit ukrytí například rozvodů elektro, vody a dalších sítí, nebo interiérového osvětlení.

7. Podobným materiálem jsou desky od společnosti Knauf.

8. Montáž sádrokartonových desek i desek Knauf je podobná. Do podlahy a stropu se připevní UW a CW profily a do takto připravené konstrukce pak upevníte desky, jejichž povrchová úprava je na vás.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-postavit-pricky-rodinneho-domu-rady.html