jaktak.cz

Jak postavit pergolu | rady

Složitost: Mírný
Cena: 5001 - 20000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak postavit pergolu | rady. Pokud si chcete do své zahrady pořídit pergolu, ať již za účelem posezení, nebo například jako garážové stání pro svůj automobil, máte prakticky tři možnosti. První je objednat si firmu, která podle vašich představ a pokynů udělá vše sama, druhou je zakoupit pergolu v podobě stavebnice a třetí možnost spočívá v tom, že si pergolu postavíte svépomocí. Tady je jeden z návodů jak postavit pergolu na zahradě.

Co je potřeba

nákres pergoly
materiál a nářadí

Krok 1

Stavba pergoly není nic náročného a nepotřebujete k tomu ani pomocníky. Stačíte na to sami za předpokladu, že máte již potřebný materiál a alespoň základní nářadí.

Krok 2

Nejčastějším materiálem pro pergoly bývá dřevo.Pokud byste si nevěděli rady s některými truhlářskými či tesařskými postupy, může být pro vás dobrou radou vyrobit si přesnou maketu a poradit se s někým od fochu, jak vyřešit například spojování trámů nebo jiné detaily.

Krok 3

Pak už zbývá jen výběr nejvhodnějšího místa pro pergolu na zahradě. Na vybraném stanovišti si vyznačte pomocí kratších kusů dřev umístění sloupků. Jejich vzdálenost záleží na velikosti pergoly, ale neměla by být delší než 1,5 m, aby nedošlo k prověšení konstrukce.

Krok 4

Na místa budoucích sloupků pergoly zatlučte nebo zabetonujte kovové patky, do kterých se pak připevní svislé sloupky pomocí vrutů. Sloupky musíte průběžně kontrolovat vodováhou, aby celá stavba nakonec nebyla křivá. Návod, jak vybrat domácí vodováhu, najdete také na tomto webu.

Krok 5

Na horní konce sloupků umístíte podélné nosníky, aby měly na každém konci stejný přesah zhruba půl metru. Opět je kontrolujeme vodováhou, zda jsou položeny vodorovně.

Krok 6

V místech styku se sloupky svislými, vydlabete dlátem do nosníku zářezy široké cca 10 cm a hluboké 5 cm. Na příčlích neboli na krokvích si podobně vyznačíte místa křížení s nosníky a vydlabete zářezy pro spoje odpovídajících rozměrů.

Krok 7

Po uložení krokví do zářezů vyvrtáte v místech spojů se sloupky díry a oba trámky sešroubujete nejlépe vratovými šrouby.

Krok 8

Pokud máte všechny trámky ohoblované, zbývá již jen jejich povrchová úprava pergoly. Vhodné jsou impregnační roztoky a lazurovací nátěry zvýrazňující strukturu dřeva, které se vždy po jedné nebo několika sezónách dají obnovovat.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-postavit-pergolu-rady.html