jaktak.cz

Jak montovat a opravit podlahové lišty | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1001 - 5000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak montovat a opravit podlahové lišty | rady. Podlahové lišty jsou estetickým doplněním bytu, protože nám zakryjí všechny nerovnosti, dolní okraje malby a tapet, nedostatky koberců i podlahových krytin a také kabely v dolních rozích místnosti. Podlahové lišty se prodávají v obchodní síti v několika rozměrech, tvarech i barvách, jsou dřevěné i plastové.

Co je potřeba

páčidlo
šroubovák
vruty
hmoždinky
pilka

Krok 1

1. Dobře si prohlédneme, jaké lišty budeme potřebovat, pokud budeme dávat v celé místnosti nové. Změříme výšku nerovností u paty zdí k určení výšky lišt, vybereme si barvu a tvar. Podlahová lišta by měla být široká v základně minimálně 20 mm. Pak změříme délku stěn a spočítáme vnější i vnitřní rohy. Pak můžeme jít si lišty vybrat a zakoupit.

2. Lišty mají po určitých vzdálenostech připravené otvory pro připevnění. Podle paty zdí můžeme vruty připevňovat lišty buď přímo nebo přes hmoždinky, lišty se ale dají i výjimečně lepit na stěny, třeba alkaprenem. Pro rohy a napojení jsou připraveny krytky, do kterých se zasouvají konce lišt. Pečlivost se při této práci vyplatí.

3. Lišty většinou není potřeba udržovat, přesto se mohou poškodit při některých pracích, třeba při stěhování nábytku, nové vodoinstalaci a podobně. Také při přestěhování nábytku můžeme zjistit, že za některou skříní lišta zcela chyběla. Pokud doplňujeme, koupíme lištu stejnou. Pokud to již není možné, vybereme co nejpodobnější tvar i barvu. Bude-li lišta podobná, můžeme vyměnit, resp. doplnit jen jednu stěnu.

4. Poškozené lišty nebo ty, které chceme vyměnit, odstraníme tak, že vyšroubujeme vruty. Pak lehce, pokud to nejde, tak opatrně nějakým ocelovým páčidlem zasunutým mezi stěnu a lištu, lišty uvolníme. Pokud chceme lišty ještě použít, postupujeme opatrně, aby se nerozštíply.

5. Lišty se řežou nejlépe pilkou čepovkou nebo pilkou na železo. Konce na vnitřních i vnějších rozích by měly být zkoseny do 45 stupňů. Přesný úhel vytvoříme pomocí pokosníku. Pokud nejsou rohy v pravých úhlech, budeme muset úhly změřit. Ale protože jsme si zakoupili i růžky vnější a vnitřní, menší nepřesnosti se skryjí pod nimi.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-montovat-opravit-podlahove-listy-rady.html