jaktak.cz

Jak si vybrat saunu | rady

Složitost: Mírný
Cena: Více než 20000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak si vybrat saunu | rady. Sauna je již odjakživa považována za skvělý očišťující prostředek, který funguje na velmi prostém principu. Jestliže se chce někdo zdravě saunovat, tak by si měl jistě koupit vlastní saunu, veřejné sauny jsou totiž velmi nehygienické a plné bakterií. Saun ovšem existuje celá řada a pokud si chcete vybrat skutečně takovou saunu, kterou využijete, tak se držte základních bodů výběru. Jak saunu vybrat?

Krok 1

Finská sauna

Jestliže si chcete užít klasickou tradiční podobu sauny, ve které se horké kameny polévají horkou vodou, tak si vyberte finskou saunu. Tato sauna obsahuje kamna, která by měla v místnosti vytvořit teplotu kolem 90°C. Vlhkost vzduchu je následně ovlivňována tím, že kameny poléváte vodou, nebo že na kamnech máte misku s vodou, která se odpařuje. Velikost takové sauny se volí podle potřeby. Můžete si vybrat buď přímo hotovou saunu nebo si pouze zakoupit, či postavit, malý dřevěný domeček, do kterého si zabudujete kamna.

Krok 2

Infrasauna

Netradiční způsob využívání tepla k léčbě těla. Pokud nedokážete snést příliš vysoké, nebo naopak příliš nízké, teploty a rozdíly teplot, tak je infrasauna vhodné řešení. Teplota zde dosáhne kolem 60°C. Počítejte s vyššími pořizovacími náklady, ale vzduch se v infrasauně nahřívá velmi rychle, na rozdíl od klasické sauny, takže si můžete saunování užít třeba hned poté, co se vrátíte z práce.

Krok 3

Kombinovaná sauna

Tato kombinace v sobě skrývá finskou saunu a infrasaunu zároveň. Díky kombinaci si lze rychle předehřát vzduch a proces saunování urychlit. Zde jsou náklady vyšší, a tak si ji vyberte v případě, že jste nároční a máte na takovou saunu finance.

Krok 4

Parní sauna

Jedná se o způsob saunování určený pro 1 člověka. Tato sauna je skládací, její složení trvá kolem jedné minuty. Saunu tvoří drobná konstrukce připomínající stan, který se plní parou. Dotyčnému ze sauny kouká pouze hlava. Jedná se o speciální saunu určenou k rychlé likvidaci tuku, celulitidy a k rychlé látkové výměně. Jako jedinou ze saun lze tuto použít i v bytě a snadno ji zase složit. Výhodou je tedy skladnost a velmi nízké pořizovací náklady.

Krok 5

Solná sauna

Jedná se o saunu, která má po stěnách obložení ze solných kamenů. Jakoukoliv saunu lze proměnit v solnou díky solnému obložení. Efekt způsobí, že se ze soli vypařují minerální látky a ionty, které tělu pomáhají. Solnou saunu si pořiďte především, pokud trpíte alergií.

Krok 6

Vlastní sauna

Vlastní saunu si můžete postavit i sami, ke stavbě je vhodné použít málo sukovité dřevo s nízkým obsahem pryskyřice. Další podmínkou je perfektní hygiena a dostatečný odvod kouře z kamen. Samotná kamna si můžete v domácí sauně zvolit jakákoliv, důležité je dosažení potřebné teploty a možnost umístění nádoby na odpařování vody.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-si-vybrat-saunu-rady.html