jaktak.cz

Jak najít v Holandsku větrné mlýny | rady

Složitost: Mírný
Cena: 5001 - 20000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak najít v Holandsku větrné mlýny | rady. Holandsko je v Evropě, hned po Dánsku, nejvíce plochá země, nejvyšším vrcholem je 321 vysoký Vaalserberg. Země je nejvíc známá sýrem, fotbalem, tulipány a hlavně větrnými mlýny. Vydejme se proto za nimi.

Krok 1

Zajistěte si letenky do některého z holandských měst (Amsterdam, Eindhoven, Rotterdam, Maastricht). Holandsko není tak daleko, takže sem lze dojet vcelku pohodlně autem, autobusem i vlakem. Bydlet se tu dá v hotelu, hostelu, ale i v soukromí, stačí si jen vybrat.

Krok 2

Jak bylo řečeno, symbolem Holandska jsou větrné mlýny. Funkčních mlýnů tu je stále více než tisíc. Používaly se, a dodnes se mnohdy používají, hlavně na přečerpávání vody, ale samozřejmě i k mletí mouky a šrotu, řezání dřeva či lisování oleje. Specialitou holandských mlýnů je, že se u nich otáčí pouze střecha s lopatkami a ne celý mlýn jako jinde.

Krok 3

Skanzenem větrných mlýnů je Naanse Schans nebo soustava 19 mlýnů ve volné krajině u Kinderdijku, nedaleko Dordrechtu u Rotterdamu. Tato oblast byla v roce 1997 zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO. Mlýny zde stojí ve dvou řadách, na jedné vysoušejí oblast Nederwaard a na druhé Overwaard.

Krok 4

Nejvyšší větrné mlýny se nacházejí na jihu Holandska v oblasti Schiedam. Ty zde mlely speciálně obilí pro místní lihovary. V městě Dee Leeuw stojí působivý větrný mlýn, který kdysi sloužil na mletí mouky, dnes je z něho muzeum, kde se můžete seznámit s funkcí mlýnů. Tento "Lví mlýn", z roku 1863, je velmi populární a každý rok sem jezdí tisíce lidí, zejména na největší světovou aukci mouky.

Krok 5

Majitelé větrných mlýnů často umožňují návštěvníkům prohlídku. Je to třeba mlýn v Gorinchenu nedaleko Leerdamu. Stejně tak i v regionu Schermer, kde stávalo původně celkem 52 mlýnů, dnes již jen sedm. V jednom z nich se nalézá také muzeum, tento mlýn je ale stále funkční.

Krok 6

Stavbě mlýnů se začali zdejší obyvatelé věnovat od 16. století, aby tak vysušili bažinatá území a mohli je využít k zemědělství. Aby odčerpaná voda mohla odtékat, vznikly tu mnohé kanály, které sloužily pak i k dopravě a dnes také k rekreaci.

Krok 7

Nenavštívit alespoň jeden větrný mlýn v Holandsku, to je jako kdyby si turista u nás nedal ani jedno pivo. Na druhou stranu, pokud chcete vidět větrný mlýn holandského typu, nemusíte jezdit do Holandska. Takové větrné mlýny najdete i u nás, třeba mlýn Světlík, nedaleko Jiřetína pod Jedlovou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-najit-v-holandsku-vetrne-mlyny-rady.html