jaktak.cz

Jak nenaletět při výběru rychlé půjčky | rady

Složitost: Lehké
Cena: Zdarma
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak nenaletět při výběru rychlé půjčky | rady. Během několika posledních let jsme i v Čechách svědky rychlého rozšiřování nabídky půjček. Nákupy na splátky, bankovní úvěry, půjčky přes telefon. Možnosti se snadno zdají být téměř neomezené. Jedním z nejvíce skloňovaných typů půjček se přitom postupně staly zejména tzv. rychlé půjčky, tedy osobní úvěry poskytované nebankovními společnostmi, které na své peníze dovolí sáhnout i těm, kdo by na dveře našich bank klepali marně. Celá věc však není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Není totiž obtížné narazit na neseriózní společnosti, které bezostyšně využívají neznalosti svých klientů. Proto se ptáme: jak nenaletět na nevýhodnou půjčku? Na co si dát pozor při čtení smlouvy?

Krok 1

Prvním krokem k vyřízení půjčky, za jejíž sjednání se nebudete už po pár dnech proklínat, samozřejmě spočívá v porovnání co nejvíce nabídek od různých poskytovatelů úvěrů. O srovnávání takových nabídek se standardně píší na vysokých školách diplomové práce, a proto je jasné, že jednoznačný návod, jak poznat skutečně výhodný úvěr, na několika řádcích neexistuje. V praxi však pomůže srovnání výše tzv. RPSN, roční procentní sazby nákladů, přičemž jde o ukazatel, jehož zveřejňování poskytovatelům většiny druhů půjček ukládá zákon. Jednoduše řečeno, výše RPSN ukazuje, jak je úvěr drahý: kolik procent z půjčených peněz člověk za rok zaplatí na výdajích spojených s půjčkou (poplatky, správa účtu apod.)

Krok 2

Za druhé je pochopitelně nutno věnovat pozornost samotné smlouvě. Odborníci se zde doporučují, aby si každý zájemce o půjčku vyžádal smlouvu k prostudování domů, tedy vždy dříve, než ji podepíšete! Nejde jen o čas a klid na čtení: zkušenosti totiž dokládají, že již podle toho lze poznat podezřelou půjčku – společnosti, které se z nahlédnutí do smlouvy vykrucují, s klienty obvykle nehrají fér. Samozřejmě nikdy nepodepisujeme smlouvu, kterou jsme nečetli, nebo které v kterémkoliv bodě nerozumíme.

Krok 3

Ale nyní již k samotnému čtení: oblíbeným postupem poskytovatelů nevýhodných půjček je užívání nepřehledného pavouka různých poplatků. Ty se přitom nepohybují v relacích desetikorun jako u různých bankovních výpisů, ale atakují hranici několikanásobně vyšší. Nejsou tak výjimkou případy, kdy za již samotnou žádost o půjčku a její posouzení klient zaplatí hned několik tisícikorun. Snad ani nemusíme dodávat, že takovýmto rychlým půjčkám je nejlepší se obloukem vyhnout.

Krok 4

Dalším místem smlouvy, kde je nutné dávat dobrý pozor, jsou části věnované podmínkám předčasného splacení úvěru. Některé společnosti tak například nejenže mohou vyžadovat několik tisíc korun jako poplatek za toto splacení, ale chtějí uhradit i veškeré úroky za měsíce, kdy by klient půjčku splácel v původním termínu. Jinými slovy: předčasné splacení by člověku nepřineslo vůbec nic. Doporučuji nejprve provést přes internet porovnání půjček a zjistit detaily.

Krok 5

Ale pokračujme: před každým podpisem smlouvy o půjčce se rovněž ujistěte, že její návrh neobsahuje rafinovanou doložku, v níž stojí, že po splacení vaší půjčky se úvěr automaticky obnoví. Jeho zrušení pak kromě ztráty času „samozřejmě“ opět znamená nutnost uhradit vysoký poplatek.

Krok 6

Ještě o něco rafinovanější metody pak používají ti skutečně nejméně důvěryhodní poskytovatelé půjček – jde o požadavek na vystavení bianco směnky. Opět se proto vždy snažíme společnostem, které toto vyžadují, vyhnout. Jde zde o to, že klient ve prospěch poskytovatele úvěru vystaví prázdnou směnku, aniž by zároveň jednoznačně stanovil, na jaký obnos a kdy ji lze vyplnit. Může tak následovat situace, kdy si jednatel úvěrové společnosti do směnky vyplní co chce, a začne na vás vymáhat její splacení. Především zde dodejme, že v takovém případě musí důkazy doložit obžalovaný, tedy klient!

Krok 7

Rovněž se ujistěte, že jste v návrhu smlouvy nepřehlédli pasáže, u nichž svým podpisem zplnomocníte jednatele úvěrové společnosti pro vaše právní zastupování před zaměstnavatelem. V opačném případě si pak – pokud nebudete svoji půjčku splácet, jak bylo dohodnuto – společnost bude moci dohodnout srážení splátek z vaší mzdy, aniž byste o tom cokoliv věděli.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-nenaletet-pri-vyberu-rychle-pujcky-rady.html