jaktak.cz

Jak bezpečně spravovat hesla a jiné citlivé údaje

Složitost: Lehké
Cena: Zdarma
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Internet je čím dál tím více součásti našeho každodenního života, s touto skutečnosti se nepochybně pojí i situace, kdy máte přístup na více a více internetových služeb, které vyžadují přihlašování zadáním uživatelského jména a hesla. Jak spravovat různé přístupové údaje, tak aby to bylo pohodlné a bezpečně? V tomto stručném návodu bych Vám rád představil, jak spravuji přístupové údaje já.

Co je potřeba

počítač

přístup na internet

Krok 1

Základním pravidlem pro bezpečnost Vaší identity na internetu je, abyste nepoužívali stejné heslo všude, kam se jen přihlašujete, je to velmi nebezpečné!

Krok 2

Častým řešením, které volí běžní uživatele internetu je, že volí sice různá hesla, ale ukládají je ve své emailové schránce, nebo nechráněná v textovém souboru. Je to neméně nebezpečné než je uvedeno v kroku jedna, protože až se Vám někdo neoprávněně dostane do schránky nebo na Váš počítač, tak má veškeré údaje okamžitě k dispozici.

Krok 3

Na internetu jsou služby, které Vaše hesla mohou spravovat, přihlašujete se pod jedním heslem, účet je většinou anonymní. Výhodou těchto služeb je, že máte ke svým heslům přístup odkudkoliv, osobně ale k takovým službám necítím velkou důvěru, hesla jsou někde daleko, a přístup k nim mohou mít minimálně administrátoři služeb. Pro případného útočníka může být velmi vhodné se zaměřit právě na takovouto službu. Jedním útokem může získat více údajů. Ostatně, kolikrát jsme již ve zprávách slyšeli, že u velké nadnárodní internetové společnosti došlo k úniku citlivých dat.

Krok 4

Použití bezpečného programu, který si nainstalujete na Váš počítač a máte v něm všechny údaje, bych označil za jeden z nejvhodnějších a nejbezpečnějších (v závislosti na použitém programu). Jeden velmi známých programu, který slouží pro správu hesel je KeePass, osobně jej používám již více let a mohu jej vřele doporučit. Na Internetu najdete jistě mnoho dalších programů, které mají základní účel podobný, liší se formou zabezpečení a nadstavbovými funkcemi, jako možnost generování hesel, třídění údajů atp.

Do každé služby použijte jiné heslo, s generováním Vám pomůže program na správu hesel.
Ukládat můžete i PINy k Vaším platebním kartám a jiné citlivé údaje, přístup k ním budete mít jen Vy.
Hlavní heslo do programu pro sdílení hesel můžete zvolit jak složité tak dobře zapamatovatelné, například pokud písmeno "i" budete nahrazovat znakem vykřičníkem, písmeno "o" nulou atd.
Soubor programu pro správu hesel pravidelně zálohujte.

Zapomenuté heslo k programu pro správu hesel nelze nijak obnovit, pokud jej zapomenete, ztratíte přístup k vaším heslům nadobro, i tak ale volte heslo, které bude velmi silné.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-bezpecne-spravovat-hesla-jine-citlive-udaje.html