jaktak.cz

Jak podat daňové přiznání online

Daňové přiznání se dříve podávalo pouze v papírové podobě, ovšem stále více vzrůstá obliba rychlejší a jednodušší možnosti podání a tou je ta elektronická. Elektronického podání daňového přiznání se mnoho lidí bojí, jedná se ovšem o velmi pohodlný způsob, jak lze podání provést. Každý rok se tak ušetří mnoho času a vyhnete se tak i zbytečným frontám. Elektronické podání není jen jednou možností, ale nabízí se jich hned několik.  

Krok 1

První možností podání daňového přiznání elektronickým způsobem je přes EPO formuláře dostupné na Daňovém portálu České daňové správy. U formuláře EPO je velkou výhodou, že daňové přiznání lze online vyplnit a rovnou i online odeslat. Je to velmi rychlé snadné.

Krok 2

Pro tento způsob podání daňového přiznání je ale potřeba disponovat elektronickým podpisem. Je proto výhodné si ho zřídit, jelikož ho využijete i v mnoha jiných případech. Pokud odešlete daňové přiznání bez něj, bude potřeba odeslaný formulář verifikovat prostřednictvím e-tiskopisu, který vyplněný odešlete na příslušný úřad. Je potřeba to učinit do 5 dnů od odeslání formuláře v elektronické podobě.

Krok 3

Další možností elektronického podání daňového přiznání je chytrý formulář od společnosti Software602. S takovýmto softwarem lze snadno plnit různé formuláře, které lze pak následně odeslat, třeba přes datovou schránku. U této možnosti není zapotřebí elektronický podpis. Na mnoha úřadech mají s tímto způsobem odesílání problém, ale jde o problémy úřadů, nikoliv lidí, kteří správně vyplněné formuláře odešlou.

Krok 4

Samotná datová schránka je skvělým nástrojem pro pohodlného odeslání přiznání. Její zřízení se dělá jen jednou a s její existencí odpadne velké množství starostí. U této možnosti je dobré, že můžete podat přiznání i v pozdějším termínu a stále se vyhnete velmi dlouhým, frontám na samotných úřadech. Datovou schránku je vhodné si založit s předstihem.

Krok 5

Veškeré formuláře jsou dostupné i na webových stránkách https://adisepo.mfcr.cz.

Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-podat-danove-priznani-online.html