jaktak.cz

Jak pěstovat surfinie

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč

Surfinie jsou druhem petunií vyznačující se převislým a poměrně rychlým růstem. Vyšlechtili je v Japonsku (firma Suntory) a Surfinia byl patentově chráněný obchodní název rostliny. Dříve se nemohl používat bez zakoupení licence, dnes se s ním však běžně setkáváme u všech prodejců. Surfinie se rozšířily do mnoha zemí, šlechtěním se rozšířila barevná rozmanitost květů a vznikly nové odrůdy. Jsou to jedny z nejoblíbenějších balkonových rostlin, hodí se do truhlíků i závěsných květináčů, kde neúnavně kvetou až do podzimu.

Pojďte si o pěstování surfinií přečíst více.

Super petunie (surfinie) je převislá trvalka, která vyniká širokou paletou barev. Velké zvonkovité květy mohou být jednoduché i plné, jednobarevné, žíhané, s žilkováním v kontrastní barvě od bílé až po velmi tmavou fialovou. Rostlina se vyznačuje rychlým růstem, v teplém období denní přírůstek může být až 3 cm. Při správné péči a hnojení tvoří převisy dlouhé více než 1 metr.

Surfiniím se daří na slunci i v polostínu, pěstovat je můžete na jižní, východní i západní straně domu nebo terasy. Místo by však mělo být chráněné před poledním sluncem, silným větrem a prudkým deštěm. Dlouhé výhony se při větru lámou a déšť poškozuje květy.

Předpěstované sazenice se na stanoviště vysazují v polovině května, na chráněná místa je lze umístit již na jeho začátku. Rostlina je značně chladuvzdorná a přečká i slabší mrazík. Raději na to ale nespoléhejte, hrozí-li nízká teplota, zakryjte nádobu netkanou textilií.

Surfinie pěstujte v kvalitním rašelinovém substrátu s obsahem živin. Vyhovující je prodávaná zemina pro muškáty. Do koupené zeminy nepřidávejte kompost, při přelití by mohly zahnívat kořeny. Zeminu pro pěstování si můžete namíchat sami z rašeliny, kompostu a písku v poměru 2:1:1.

Odstraňujte odkvetlé květy i semeníky každé 3 dny, rostlina bude vypadat lépe.

Surfinie jsou náročné na pravidelnou zálivku, v horkých letních dnech ji vyžadují i 2× denně, brzy ráno a večer po západu slunce. Dbejte na to, aby půda nikdy nevyschla. Přelití rostlině také škodí, mohou jí zahnívat kořeny a špatně poroste.

Vzhledem k velikosti i nepřetržitému růstu a kvetení je třeba super petunie také pravidelně hnojit. Nedostatek živin se na rostlině projeví žloutnutím listů, nové rostou menší, užší a surfinie málo kvete. Nejlépe se osvědčuje přidávat slabou dávku hnojiva do každé zálivky. Pro surfinie se doporučují stejná hnojiva jako pro muškáty. S výběrem vám poradí v každém zahradnictví.

Žloutnutí listů může způsobit i přebytek vápníku při zalévání tvrdou vodou. Nejideálnější na zálivku je voda dešťová.

Velmi dobrých výsledků dosáhnete pěstováním super petunií v samozavlažovacích truhlících.

Surfinie si snadno namnožíte řízkováním tj.vegetativní množení – nový jedinec vznikne z části mateřské rostliny, je to klon se stejnými geny. Surfinie totiž netvoří semena, nebo jen vzácně. Z rostliny odstříhněte výhon dlouhý 10–12 cm. Řízek namočte do růstového stimulátoru a vsaďte do substrátu na množení (1/3 písku a 2/3 rašeliny). Udržujte ho vlhký a chraňte před přímým sluncem. Zhruba po třech týdnech při teplotě okolo 25 °C řízky zakoření a můžete je přesadit. Do 50cm truhlíku zasaďte 3 rostliny.

Jestliže jste se rozhodli pustit do pěstování převislých petunií ze semen, je nezbytné si rostlinky předpěstovat. Semena vysévejte na povrch substrátu, nezasypávejte je. Ke klíčení potřebují světlo, teplotu 20 až 22 °C a vlhko. Malé sazeničky si předpěstujte v lednu až březnu, na vhodné stanoviště rostlinky vysazujte ideálně v květnu.

Jestliže máte dostatek místa a vhodné prostory, vyzkoušejte přezimování surfinií. Před mrazy je ostříhejte a přeneste do světlé místnosti s teplotou okolo 10 °C. Při nedostatku světla se rostliny vytahují a oslabují. Zalévejte velmi omezeně. V únoru výhony zaštípněte o polovinu, rostlina obrazí a rozkošatí se. Od března rostliny otužujte.

Pokud je možnost umístit surfinie do vytápěného skleníku, není nutno je stříhat. Příští rok výhony zaštípněte a rostlina bude dále pokračovat vrůstu – tímto způsobem docílíte opravdu velmi dlouhých převisů.

Surfinie patří mezi lilkovité a během vegetace na ně mohou být mšicemi přeneseny virové choroby z brambor a dalších rostlin. Super petunie zdecimují také svilušky nebo molice. Při zjištění výskytu škůdců rostlinu co nejdříve ošetřete vhodným prostředkem. Poraďte se ve specializovaných prodejnách.

Při dlouhotrvajícím vlhkém deštivém počasí nebo na stanovišti s horším prouděním vzduchu se může objevit padlí. Preventivně raději rostlinu ošetřete fungicidním postřikem.

Pokud jste se rozhodli letos pěstování surfinií vyzkoušet, přejeme vám úspěch a mnoho radosti z krásných a zdravých rostlin. Budete-li se řídit našimi radami, určitě se to podaří.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-surfinie.html