jaktak.cz

Jak překonávat zdravotní tabu | s čím se stydíme k lékaři

Složitost: Mírný
Cena: Zdarma
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak překonávat zdravotní tabu | s čím se stydíme k lékaři. Jsou zdravotní problémy, o kterých se bavíme s celým svým okolím. A pak jsou takové, o kterých máme problém mluvit i u lékaře. Stud v ordinaci ale není na místě. Přečtěte si, o čem Češi nemluví.

Krok 1

Zdravotních tabu je rozšířeno mnoho, přestože je společnost mnohem otevřenější než kdy dříve. Cestou plnou předsudků si prošla i dvaadvacetiletá Lenka z Prahy. „Před dvěma lety jsem začala trpět depresemi. Ztratila jsem chuť dělat cokoli v práci i ve volném čase, všechno na mě padalo, nechtěla jsem s nikým mluvit ani nikoho vidět. Trvalo to měsíce. Rodiče mě obviňovali z toho, že si problémy způsobuji sama tím, že nejsem dostatečně komunikativní. Máma mi opakovala, že přeháním a dramatizuji. Nabízeli mi řešení jako zajít občas do kina nebo si přečíst hezkou knihu. Po nějaké době jsem se dostala k materiálu o depresích. Dlouho jsem se rozmýšlela, než jsem se tajně objednala u psychiatra. Teď docházím ambulantně na léčení a můj stav se pomalu zlepšuje. Nikdo o mém problému ale neví,“ popisuje Lenka svoji situaci. Je jednou z mnoha návštěvnic psychiatrických ordinací, která se bojí o svém stavu mluvit v okolí. Přitom podle statistik s depresemi a úzkostnými stavy ročně dorazí na 300 tisíc Čechů. Psychiatři popisují nárůst počtu pacientů s depresemi jako epidemii.

Krok 2

Jiným problémem, který brání společnost urputně a od nepaměti, jsou hemeroidy. Počet pacientů trpících tímto problémem narůstá úměrně věku. Po padesátce už je to polovina populace v této věkové skupině. Problémy se ale nevyhýbají ani mladým lidem. Trápí hlavně pacienty se sedavým zaměstnáním a těhotné ženy. Hemeroidy jsou vlastně zduřelé žíly v konečníku. Dobrou zprávou je, že v raných stádiích si může pacient pomoct sám, a to koupelemi a mastmi, které jsou v lékárnách k dostání bez předpisu. Při dlouhodobějších potížích však vyhledejte lékaře. Ideálně rovnou v některé z proktologických ambulancích, kde podobné problémy řeší každý den.

Krok 3

Lidé se často vyhýbají návštěvě urologie. Muži trpící onemocněním prostaty nebo pacienti s problémy s vylučováním moči se jí často vyhýbají a své problémy bagatelizují. Muži v ordinacích se děsí vyšetření prostat, které se prování prstem přes konečník, ženy se zase bojí cévkování moči. Většina pacientů vám ale řekne, že vyšetření trvalo chvilku a dalo se bez problémů vydržet. Návštěvu u urologa neodkládejte a neřešte svoje problémy sami. Volně dostupné preparáty v lékárnách jsou většinou jenom podpůrnou terapií a schůzku s urologem jenom o něco oddálí.

Krok 4

Mnoho lidí odkládá návštěvu lékaře, protože se stydí za svoje tělo. Zejména lidé s nadváhou nechtějí absolvovat vyšetření u lékaře, protože by se museli svléknout. V takových případech je dobré si uvědomit, že návštěva u lékaře může být impulzem k řešení těchto problémů. Praktický lékař vás může odeslat k obezitologovi či případně psychologovi, který vám pomůže změnit špatné návyky.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-prekonavat-zdravotni-tabu-s-cim-se-stydime-k-lekari.html