jaktak.cz

Jak vybrat financování nového bydlení | rady

Složitost: Mírný
Cena: Více než 20000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak vybrat financování nového bydlení | rady. Hypotéka, předhypoteční úvěr, překlenovací úvěr. Možností jak zaplatit dům či byt je několik. Přece jen málokdo má dnes dost peněz na to, aby si mohl pořídit bydlení bez jakékoliv pomoci. Jaká půjčka je zrovna pro vás nejvýhodnější?

Co je potřeba

• Uvědomit si jaký druh bydlení kupujete
• Jak drahá nemovitost bude
• Zvážit, kolik máte naspořeno

Krok 1

Hypotéka

Hypoteční úvěry jsou jedním z nejčastějších způsobů financování nového bytu nebo domu. Vyplatí se zejména v případě, že potřebujete půjčit vysokou částku. Úroková sazba bývá proměnná podle aktuálního vývoje, ale zpravidla se můžete s bankou dohodnout na zafixování. Abyste hypotéku dostali, musíte ručit nějakou nemovitostí. Může to být i ta, na kterou si peníze půjčujete. Banka vám ale vždy půjčí peníze maximálně do odhadní ceny zástavy.

Krok 2

Předhypoteční úvěr

Vyplatí se, když pořizujete třeba družstevní byt. Není totiž potřeba ručit nemovitostí. Jakmile ale byt koupíte, je dobré ho převést co nejrychleji do osobního vlastnictví a ohlásit to bance. Předhypoteční úvěr pak zanikne a vy získáte hypotéku, za kterou bytem ručíte. A jakmile budete mít hypotéku, začnete splácet i jistinu, kterou vám banka půjčila. Na rozdíl od předhypotečního úvěru, kde splácíte pouze úroky.

Krok 3

Půjčky na bydlení

Účelový úvěr se Vám může hodit ve chvíli, kdy potřebujete půjčit menší částku a nechcete za ni ručit nemovitostí. Jde tedy o případy, kdy kupujete byt a většinu peněz máte nebo kdy třeba potřebujete peníze na nákup nábytku. Když půjčku na bydlení získáte, musíte pak doložit, jak jste ji profinancovali.

Krok 4

Úvěr ze stavebního spoření

Pokud máte stavební spoření, můžete využít také úvěr ze stavebního spoření. Na rozdíl od hypotéky má pevnou úrokovou sazbu. Abyste získali řádný úvěr, musíte splnit několik povinností. Například mít naspořené určité procento z cílové částky. Pokud podmínky nesplňujete, můžete získat překlenovací úvěr. Platit bude do doby, než splníte podmínky pro řádný úvěr. Pak se překlenovací změní v řádný. Nevýhodou překlenovacího úvěru je, že při něm nesplácíte jistinu, ale platíte pouze úroky a také spoříte na cílovou částku.

Řada developerských firem vám při nákupu nemovitosti nabídne také vlastní financování. Dobře si prostudujte podmínky – může být výhodnější než to, které vám dá banka.

Rady, jak správně vybrat vhodné financování pro váš dům či byt, jsme připravili ve spolupráci s developerskou společností Sekyra Group, která už 18 let staví a prodává nové byty v Praze.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-financovani-noveho-bydleni-rady.html