jaktak.cz

Jak poznat druhy jedlých dýní

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč

Dýně se stále častěji stávají součástí naší kuchyně. I vy jste jistě zaznamenali celou řadu dýňových receptů včetně dýňových krémových polévek, dýňových koláčů nebo dýňových marmelád. Existuje mnoho druhů dýní, ne všechny jsou však vhodné pro konzumaci. Následující řádky vám představí čtyři rozmanité druhy jedlých dýní, které jsou vhodné jak pro přípravu dýňových polévek, tak pro pečení, pro výrobu dýňových marmelád nebo dokonce dýňových špaget. Prohlédněte si obrázky jednotlivých druhů jedlých dýní a uvidíte sami, že pro příště už budete vědět, jakou dýni nakoupit a jak ji následně zužitkovat. Přeji příjemné dýňové počtení.

Krok 1

Dýně hokaido patří mezi nejoblíbenější druhy dýně. Je to zejména kvůli její výrazné, nasládlé chuti a slupce. Dýně hokaido se neloupe, slupka je natolik tenká a lahodná, že ji stačí povařit. Pokud však přeci jen chcete dýni hokaido oloupat, nechte ji chvíli v troubě zapéct při teplotě cca 180 °C, slupku poté snadno sloupnete. Dýně hokaido má sytě oranžovou barvu, obsahuje poměrně významné množství karotenu. Je využívána především pro přípravu polévek, koláčů, džemů nebo kompotů. Její dužina je vhodná také pro přípravu pyré – dýni hokaido tak můžete využít jako přílohu místo sladkých brambor.

Krok 2

Muškátová dýně je dýně s původním názvem Muscade de Provence. Jedná se o dýni, která má tmavě zelenou barvu, velice výrazné žebrování a může dorůstat až do hmotnosti 10-20 kg. Muškátová dýně má sytě oranžovou dužinu a v porovnání s ostatními druhy dýní bývá překvapivě více měkká. Muškátovou dýni rozhodně doporučuji oloupat, její slupku nelze povařit. Muškátová dýně je vhodná pro přípravu polévek, pyré anebo koláčů. Jelikož je to opravdu velký druh dýně, je vhodná pro zavařování a přípravu dýňových kompotů.

Krok 3

Máslovou dýni rozpoznáte velice snadno, má tvar hrušky. Máslová dýně má šedivou až nažloutlou barvu slupky. Máslová dýně má oranžovou dužinu, která vám na první pohled připomene avokádo. Dužina máslové dýně má však velmi jemnou nasládlou chuť připomínající chuť lískových oříšků. Velkou výhodou máslové dýně je malé množství semínek v dužině. Máslová dýně je vhodná k restování a grilování. Výborná je jako příloha k červenému masu – například ke steakům. Máslová dýně se hojně využívá k přípravě omáček, nádivek, pyré anebo krémových dýňových polévek. Vhodná je také k zapékaní, ať už na sladký způsob nebo na slaný způsob – zapečená s masem.

Krok 4

Špagetová dýně má oválný tvar, oproti jiným druhům dýní vás upoutá tím, jak je protáhlá. Barva její slupky je žlutá až žluto-oranžová. Slupka špagetové dýně se nemusí loupat, opět ji stačí pouze povařit. Špagetová dýně získala svůj název kvůli své dužině. Její dužina je specifická tím, že vytváří špagetová vlákna. Dýně však musí být zralá. Špagetová vlákna se od sebe oddělují tím, že dýni povaříme. Špagetovou dýni vaříme vcelku a to neoloupanou. Vařením získáme z dužiny dýňové špagety, které můžeme využít jako plnohodnotnou náhradu těstovin. Špagetová dýně je vhodná především pro přípravu hlavních pokrmů a to jako náhrada těstovin, je vhodná rovněž k zapékání a restování.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-poznat-druhy-jedlych-dyni.html