jaktak.cz

Jak ušetřit za vytápění i tisíce korun | rady

Složitost: Velmi lehké
Cena: Zdarma
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak ušetřit za vytápění i tisíce korun | rady. Trápí vás každoroční nárůst cen energií? Mějte pod čepicí a ušetřete za vytápění. Stačí totiž provést pár změn v domácnosti, které zvládne prakticky každý. Jednoduše a bez námahy ušetříte stovky až tisíce korun. A navíc si udržíte svůj komfort. Postupujte podle následujícího návodu a vaše peněženka bude na tom lépe.

Co je potřeba

tento návod
udělejte si seznam úkolů, co bude zapotřebí doma změnit

Krok 1

Vidíme to dnes a denně v každé druhé domácnosti. Celé nebo částečně je topení schované za nábytkem, přitom jeho odsunutím můžeme dosáhnout až 10-tiprocentní úspory energií. A to rozhodně není málo. Máte-li malý rodinný dům, můžete během topné sezony ušetřit víc jak tři tisíce korun. Topné těleso by mělo mít i kolem sebe dostatek prostoru, nezakrývejte ho ani oblečením, jak mají mnozí ve zvyku. Stejně tak záclony a závěsy by měly zakrývat jen okna, nikoliv vaše topení.

Krok 2

Taková maličkost, a znamená tolik. Zatáhnutím žaluzií a závěsů v noci zabráníte nechtěným únikům tepla. Zatímco spíte a oddáváte se svým snům pěkně v teple, žaluzie a závěsy vám každou hodinu ušetří peníze. Jednoduché a opravdu chytré řešení.

Krok 3

Snížením teploty na vašem termostatu o jeden jediný stupeň ušetříte dalších 6 % energií. Za topnou sezonu tak máte dalších 1800 Kč v kapse. A už vůbec nevadí, že to je kapsa vaší manželky. Vždyť co je doma, to se počítá. Odborníci doporučují udržovat v ložnici 18 až 20 °C. Nižší teplota má i velice blahý účinek na kvalitu spánku. V obývacím pokoji si nastavte 20 až 22 °C, na chodbách 17 až 19 °C a v koupelně si dopřejte 22 až 24 °C.

Krok 4

Proč zbytečně utrácet za energie, když nejste doma? Každé ráno před odchodem do zaměstnání snižte teplotu ve vaší domácnosti na 17 °C a zaškrtněte si ve vašem rodinném rozpočtu další úsporu peněz. Teplota 17 °C bohatě postačí k tomu, aby zdi domu či bytu nevychladly a aby se domácnost mohla zase rychle vytopit.

Krok 5

I v období mrazů je třeba sem tam vyvětrat. Nejen kvůli zdraví rodiny, ale i kvůli energetickým úsporám. Větrejte krátce a intenzivně, aby stěny nestačily vychladnout, proto větračka otevřená dvě hodiny denně není ideálním řešením. Ani pro skálopevné otužilce. Navíc málokdo ví, že vyšší vlhkost vzduchu způsobuje větší pocit tepla. Vlhkost vzduchu v rozmezí 40 – 50 % zajistí pocit tepla o 2 – 3 °C vyšší. Prostě malý trik s velkým kouzlem.

Krok 6

Zní to jako banalita, ale má svůj účel. Zavírejte dveře do chladnějších místností a na chodby – a hned máte pár dalších pár stovek korun. Vyzkoušejte a přesvědčíte se sami.

Krok 7

Základ máme za sebou. Pokud jste si udělali seznam s úkoly podle tohoto návodu a splnili je, pak si poblahopřejte. Malými triky ušetříte stovky až tisíce korun. Udělat ale toho můžete mnohem více, záleží už jen na tom, kolik peněz chcete do úspory za vytápění investovat.

 • zaizolujte střechu proti pronikání vlhkosti a profukování, můžete ušetřit až 40 % energie
 • zaizolujte okna
 • zateplete stěny domu
 • důkladně izolujte podlahu
 • vstupy do sklepa a na půdu opatřete poklopy
 • zkontrolujte prahy a prostor pode dveřmi
 • topnou soustavu odvzdušňujte a udržujte v čistotě - zbavte ji pavučin, prachu a jiných nečistot
 • vyměňte starší topidla za novější - výměnou topidla z 80. let za nové ušetříte dalších 15 % energií
 • zasklením balkónů zvětšíme „obytný prostor" a vytvoříme další vzduchovou kapsu, díky které se venkovní stěny méně ochlazují
 • spotřebu tepla sníží okenice
 • vyměňte okna za nová plastová, vyměňte dveře
 • pořiďte si jiné topení, využijte levnějších paliv

Můžete si nechat vypracovat energetický audit. Jedná se o komplexní energetické posouzení stavu budovy a stávajícího způsobu vytápění. Odborníci vám navrhnou opatření, jak snížit energetické výdaje a ušetřit peníze. Audit vyjde zhruba na 15 - 25 000 korun. Tato investice se vám vrátí zhruba do pěti let.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-usetrit-za-vytapeni-i-tisice-korun-rady.html