jaktak.cz

Jak se vyznat ve filmovém byznysu | tipy

Složitost: Mírný
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak se vyznat ve filmovém byznysu | tipy. Různá mlhavá vyjádření, žebříčky tržeb nebo odborné termíny – to vše se k nám dostává jak ze zaoceánské továrny na sny, tak i třeba z evropské kinematografie. Pojďme si některé z nich přeložit do lidské řeči.

Krok 1

Dokument Michael Jackson´s This is it o posledním turné slavného zpěváka se měl původně promítat jenom dva týdny, aby byl pro fanoušky opravdovou událostí. I když nakonec nebyl tak úspěšný, jak se očekávalo a třeba americké tržby jsou po dvanácti dnech jenom na dohled 60 milionům, v kinech ještě zůstane. Stejně jako u nedávného amerického uvedení 3D verze obou prvních dílů Toy Story, nebo Hannah Montana a Miley Cyrus: To nejlepší z obou světů z minulého roku, prodloužil se původní dvoutýdenní promítací maratón až do doby, než budou fanoušci ochotní chodit do kina. S Michael Jackson´s This is it se tento „limitovaný“ čas uvádění v kinech dostává i k nám, takže už víme, že pro příště je možné brát takové prohlášení s rezervou.

Krok 2

Často slyšíme, že nějaký film vydělal sto milionů a už je za vodou. Ve skutečnosti té vody musí protéct ještě o něco víc na to, aby se zaplatila produkce a reklamní výdaje. Ukázat si to můžeme na letním trháku G.I. Joe. Podle dostupných informací stál 175 milionů dolarů, co při celosvětových tržbách z kin přes 300 milionů naznačuje, že by se snad mohl zaplatit. Skutečnost je však poněkud znepokojivější. Z této sumy se totiž producentům vrací jenom přibližně polovina, ta druhá zůstává kinařům, a to je ještě nutné počítat s výdavky na reklamu, které u filmu takovéhoto kalibru stoupli na 150 milionů. Přesná čísla samozřejmě studio Paramount nezveřejní, ale i při hrubém odhadu se dá říct, že pokud G.I. Joe neprodá tuny DVD, tak se do druhého dílu produkce jen tak nepohrne, a ještě dlouho potrvá, než se snímek zaplatí.

Krok 3

Filmová terminologie zejména díky popkultuře roste a bobtná den ode dne. Prozatím si objasníme několik základních pojmů, na ty další se dostane příště. Díky současným trendům, kdy se točí hlavně pokračování úspěšných snímků, se nejčastěji setkáváme s výrazy sequel a prequel. Ten první označuje jakékoliv pokračování, které se odehrává po původním filmu. Tedy, třeba bondovka Quantum of Solace byla sequelem ke Casino Royale. Tranformers: Pomsta poražených je zase sequelem pro prvé Tranformers.

Krok 4

Prequel označuje snímek, který sice vznikl v návaznosti na nějaký úspěšný film, ale jeho děj se odehrává ještě před ním, tedy na časové ose v minulosti. Třeba chystaný Hobbit bude prequelem k trilogii Pán prstenů a nová trilogie Hvězdných válek je prequelem k té původní, jelikož jí dějově předchází.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-vyznat-ve-filmovem-byznysu-tipy.html