jaktak.cz

Jak poznat dobrého zubaře

Složitost: Mírný
Cena: Zdarma
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Návštěva zubaře není většinou oblíbenou záležitostí. Pokud však chcete o svůj chrup dobře pečovat, měli byste svého stomatologa vídat pravidelně, nejlépe v jeho ordinaci. Když pak tedy s důvěrou usedáte na jeho křeslo, možná vám na mysli vytane otázka, jak zhodnotit kvalitu páně zubařovy práce. Do úst si člověk nevidí, často má při výkonu i zavřené oči. K orientaci vám pomohou následující tipy.

Krok 1

Udělat kvalitní zubní výplň není jen tak. Jedním z indikátorů kvality práce vašeho zubaře je, pokud si na vaši návštěvu vyhradí dostatek času. Každý lékař pracuje jinou rychlostí, ale například zhotovení fotokompozitní (bílé) výplně středního rozsahu (na stoličce), trvá v průměru hodinu a více. Bez kvalitní anestezie se v mnoha ordinacích pracuje jen výjimečně a na přání pacienta.

Krok 2

Disponuje vámi vybraná ordinace dostatkem moderních přístrojů? V dnešní době jsou standardem například lupové brýle, které lékaři poskytují několikanásobné zvětšení. Integrované LED světélko navíc míří přesně do místa výkonu. To se hodí zejména při ošetření kořenových kanálků, kdy se pracuje uvnitř zubu a situace je pouhým okem jen těžko přehledná. Některé ordinace jsou vybaveny dokonce dentálním mikroskopem. Pravidelné zhotovení rentgenových snímků na preventivních prohlídkách by mělo být ve všech zařízeních základem.

Krok 3

Dobrou ordinaci poznáte i podle úrovně komunikace. Vysvětlí vám lékař vaši situaci? Co diagnostikoval, jakou léčbu navrhuje, jaké jsou možnosti? I v průběhu zákroku by měl mít pacient možnost volby a všímejte si, příjemnou atmosféru může podpořit i vhodná komunikace mezi lékařem a sestřičkou. Poznámky o tom, jak moc vám při extrakci zubu krvácí dáseň nejsou úplně na místě. Naopak vhodná nenucená konverzace mezi spolupracovníky vás může příjemně rozptýlit.

Krok 4

Co nic nestojí, za nic nestojí. Pojišťovna stomatologům většinou neposkytuje adekvátní finanční kompenzaci a tak poměr cena/výkon musí dorovnávat pacient. V případě zdraví se však nevyplatí šetřit a tak i cena, jakkoliv je to nepopulární fakt, by měla odrážet kvalitu odvedené práce.

Buďte zodpovědným pacientem! Ozvat se jednou za deset let nebo jen v případě akutního problému není nejlepší způsob, jak mít se svým zubařem dobré vztahy.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-poznat-dobreho-zubare.html