jaktak.cz

Jak vybrat vhodný zubní kartáček

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč

Jak vybrat vhodný zubní kartáček | rady a tipy. Když máte dobrý zubní kartáček, péče o hygienu v dutině ústní je víceméně hračka. Vybrat si takový, který je vhodný a skutečně zuby vyčistí, však nemusí být pro každého jednoduché. Nabídka v obchodech se stále rozšiřuje, nových druhů zubních kartáčků přibývá. Jak si tedy vybrat ten správný zubní kartáček?

Krok 1

Hodně záleží na tom, v jakém stavu zuby máte, jak náchylní jste na tvorbu zubního kamene nebo kazu a také do jaké míry jste zruční. Zjednodušeně lze říci, že zubní kartáčky se od sebe liší především velikostí, délkou hlavy, délkou a tuhostí štětin, tím, jak jsou svazky štětin orientované, a také tvarem rukojeti.

Krok 2

Určitě je lepší sáhnout spíše po menším kartáčku s měkkými štětinami, které jsou na konci zastřižené dokulata. Kdo je šikovný a má dobrý cit v ruce, pohodlně si vyčistí i prostory u stoliček nebo zubů moudrosti. Takový kartáček lze používat víckrát než dvakrát denně a dostanete se s ním i do těžko přístupných míst. Extrémně tvrdé zubní kartáčky jsou nevhodné pro lidi, kteří mají poškozenou zubní sklovinu nebo nemají v rukou patřičný cit. Tady hrozí i podráždění a poškrábání dásní. Zejména když se někdo snaží dobu čištění zkrátit tím, že na kartáček pořádně přitlačí.

Pro odstranění nepříjemného plaku na zadních zubech nemusí měkčí hlava stačit. Jestliže máte s plakem na stoličkách problémy, je lepší poohlédnout se po kartáčku se štětinami o střední tvrdosti. Hodně ale záleží na tom, kde přesně se plak tvoří, kolik času čištění věnujete a jak dobře umíte s kartáčkem pracovat. To nejlépe posoudí odborník, který se specializuje na dentální hygienu.

Krok 3

Příliš husté kartáčky řada dentistů nevidí příliš ráda, protože se v nich hůře udržuje čistota a také mnohem pomaleji prosychají než ty, které mají osazení kratšími štětinami řidší.

Kartáček by vám měl pohodlně padnout do ruky a nebýt ani příliš malý, ani velký. Výběr vhodné rukojeti nepodceňujte. Jakmile se kartáček nepohodlně drží, podvědomě vás to bude nutit k tomu, abyste čištění zkrátili.

Krok 4

Hodně diskutovaným tématem je, jak často kartáček vyměňovat. I zde záleží hodně na tom, kolikrát denně a kolik minut si zuby čistíte a v jakém stavu je vaše ústní dutina. Obecně by se kartáček měl nahradit novým, pokud jste byli nemocní, tedy měli jste angínu nebo třeba zánět nosohltanu.

Jakmile jsou štětiny jakoby rozježené do stran a nejsou vzpřímené, jde o jasný signál, že je nejvyšší čas na výměnu.

  • Pokud při čištění zubů krvácíte z dásní, na vině může být nevhodný zubní kartáček.
  • Dobrým indikátorem, že zuby jsou dobře vyčištěné, je, že když jazykem přejedete po sklovině, bude všude stejně hladká.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-vhodny-zubni-kartacek.html