jaktak.cz

Jak si vybrat futon

Složitost: Mírný
Cena: 5001 - 20000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Futon je tenká, ručně vyráběná matrace z přírodních materiálů, mimořádně skladná, pohodlná a variabilní. V Japonsku má dlouholetou tradici, a i když se tato asijská novým trendům nebrání, futony jsou tu stále velmi oblíbené. Podle výzkumů nemají Japonci tolik problémů s bolavými zády jako další industriální národy. Futon plní v podstatě tři funkce: je pohovkou, lenoškou i postelí. Futony si postupně razí cestu i k nám. Jak si vybrat ten nejvhodnější futon?

Krok 1

Tyto matrace se vyrábějí velmi často z bavlněných vláken, která bývají zkadeřená a vynikají dvěma vlastnostmi. Za prvé umožní dobré proudění vzduchu, a za druhé umí vstřebat téměř polovinu vlhkosti. Ideální pro toho, kdo se často potí. Futon můžete mít na zemi nebo si pořídit dřevěný rozkládací rám. Z jedné ohebné matrace tak vykouzlíte pohodlnou postel, pohovku nebo sofa. Manipulace je relativně snadná.

Počítejte ale s tím, že futon je nutné pravidelně otáčet a větrat. Stačí ho třeba opřít o zeď. Zrovna tak byste měli jeho povrch pravidelně luxovat. Když to jde, nechte ho v zimě venku vymrazit.

Krok 2

O tom, jak bude futon tvrdý a pevný, rozhoduje především materiál používaný k jeho výplni. Nejčastěji je to bavlna, len, kokosová vlákna nebo koňské žíně. Potah bývá z kvalitní, pevné bavlny a lze ho prát. Pohlídejte si, jak je vyřešeno zapínání – v ideálním případě by tam neměly být ani plastové, ani kovové zipy, protože ty se při tradiční výrobě nepoužívají.

Obecně platí, že čím menší je tloušťka matrace, tím lépe. Neměla by příliš slehnout, i když se samozřejmě po několika použitích přizpůsobí naší hmotnosti a k malému, zcela přirozenému „zdeformování“ neboli slehnutí dojde. Na výšku se tedy trošku zmenší a co do plochy se naopak nepatrně zvětší. Pokud by ale tyto rozdíly byly vůči koupenému výrobku příliš velké a futon nedržel svůj tvar, něco nejspíš není v pořádku.

Krok 3

Jestliže během několika týdnů zjistíte, že se výška futonu nápadně zmenšila, může to být tím, že při výrobě nebylo použito dostatečné množství bavlny. Než se totiž matrace dostane k zákazníkovi, měla by se bavlna pečlivě a opakovaně stlačit. Většinou se to dělá pomocí speciálního stroje.

Informujte se, zda je latexové nebo kokosové jádro, pokud ho futon obsahuje, skutečně tvořeno výhradně přírodními materiály.

Nejtenčí futony se běžně používají jako podložka pro masáže. Na spaní jsou ideální silnější futony, které mají sendvičový profil. Do vlny a bavlny je zabaleno jádro, které určuje vlastnosti futonu.

Nejjednodušší futony jsou pouze přibližně 5 centimetrů silné a jsou buď celobavlněné, nebo jsou vyrobeny v kombinaci bavlny a vlny.

  • Pokud pojedete na delší dobu pryč, postavte futon ke zdi. Jestliže ho necháte na zemi, nepřikrývejte ho ničím.
  • Jestliže jste nemocní a hodně se potíte, dejte mezi sebe a futon silnou deku, která nadbytečnou vlhkost vstřebá a vy ji můžete vyprat.

Futon můžete čistit nasucho, nikdy ne namokro!


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-si-vybrat-futon.html