jaktak.cz

Jak využít jarní bylinky

Složitost: Velmi lehké
Cena: Zdarma
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak využít jarní bylinky | rady a tipy. Možná jste již na sobě pocítili příznaky biologického jara, které začalo 15. února. Jedním z těchto příznaků může být touha po čerstvých bylinkách a zelených potravinách. Pokud zrovna není půda pokryta vrstvou sněhu, můžete již nyní sem tam nalézt známky toho, že jarní bylinky začaly růst. V našem článku se dozvíte, jaké bylinky můžete na jaře v přírodě najít a jak je využít.

Co je potřeba

Bylinky viz další kroky

Krok 1

Mezi nejuniverzálnější a zároveň nejúčinnější léčivé jarní bylinky patří bezesporu kopřiva dvoudomá. Tato léčivá rostlina vyrůstá brzy na jaře a má téměř zázračné účinky při jarní očistě těla. Čaj z kopřivy dvoudomé připravíte následujícím způsobem: 2 lžíce čerstvých lístků kopřivy zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut vylouhovat. Užívejte jej nejlépe 2x denně po dobu maximálně 2 týdnů, kopřiva má velmi silný očistný účinek na ledviny. Čaj z kopřivy čistí krev, pomáhá při chudokrevnosti, zlepšuje látkovou výměnu, podporuje tvorbu mateřského mléka, léčí onemocnění močových cest, zlepšuje ekzém a odstraňuje sennou rýmu.

Čerstvé listy kopřivy se dají využít také pro přípravu jarních nádivek, polévek, jako náhrada špenátu. Hodí se také do jarního smoothie.

Krok 2

Další jarní bylinkou je smetanka lékařská, vytrvalá rostlina s řadou léčivých účinků. Mladé listy smetanky lékařské neboli pampelišky můžete přidat do jarních salátů. Listy obsahují velké množství vitamínu C, vitamíny skupiny B, vitamín A, draslík, vápník a další cenné látky. Navíc mají močopudné účinky, čímž pozitivně působí na funkci jater a ledvin. Jsou velmi vhodné (i ve formě čaje) při jarních detoxikačních kúrách.

Krok 3

Sedmikráska chudobka není jen krásná růžovobílá květina. Tato bylinka, která často kvete již v únoru, byla dříve považována za všelék. A není se čemu divit, sedmikráska díky obsahu mnoha cenných látek pročišťuje organismus, bojuje s nachlazením a onemocněními dýchacích cest, zlepšuje trávení atd. Užívá se ve formě čaje připraveného zalitím 1 lžičky čerstvých květů 250 ml vroucí vody a jejich následným 10minutovým vyluhováním.

Čerstvé květy i listy můžete přidat také do salátů, polévek, jarní nádivky či jen tak na chléb s máslem.

Krok 4

Medvědí česnek neroste všude, naleznete jej nejčastěji na vlhčích, stinných místech v listnatých porostech. Můžete si jej také snadno vypěstovat na zahradě. Medvědí česnek, jednu z nejsilnějších jarních bylinek, v kuchyni používejte nejlépe čerstvý, abyste co nejlépe zužitkovali veškeré vitamíny, minerály a další zdraví prospěšné látky. Významný je zejména obsah vitamínu C a antibakteriálního allicinu, který zvyšuje imunitu, léčí nachlazení, chřipku, angínu a mnohá další onemocnění. Tato rostlina dále mimo jiné bojuje s poruchami trávení, snižuje krevní tlak, detoxikuje organismus a dodává energii. Do jídel ji přidávejte až na konci vaření, hodí se do pomazánek, smoothie, bylinkového másla či špenátu.

Krok 5

Popenec břečťanovitý je velmi jemná bylinka, která se dá pro svou příjemnou vůni a originální chuť používat jako koření. Bonusem je pak přínos pro naše zdraví. Popenec pomáhá léčit průjmová onemocnění, bojuje s kašlem a dalšími chorobami dýchacích cest, podporuje trávení a čistí krev. Můžete ji přidat do pomazánek, bramborového salátu, do zeleninových placiček, karbanátků, hodí se také na chléb s máslem.

  • Bylinky v přírodě sbírejte na čistých místech mimo dosah silnice.
  • Medvědí česnek sbírejte mimo chráněná území a sběr provádějte pokud možno co nejšetrněji. Listy při sběru snadno poznáte podle česnekové vůně.
  • Užití jednotlivých bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště pak užíváte-li nějaké léky.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyuzit-jarni-bylinky.html