jaktak.cz

Jak využít obilí a obilnou slámu k dekoraci | tipy

Složitost: Velmi lehké
Cena: Zdarma
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak využít obilí a obilnou slámu k dekoraci | tipy. Letos začaly žně téměř o měsíc dříve než v jiných letech, a proto si již nyní nasbírejte na poli slámu a zbylé klasy k tvoření dekorací. Následující článek vám poskytne několik tipů, co s obilím a obilnou slámou.

Co je potřeba

  • suché obilné klasy
  • sušené květiny a trávy
  • různé přírodniny dle fantazie
  • provázek
  • jutové stuhy
  • nůžky
  • základy na věnce

Krok 1

Nejjednodušší dekorací ze slámy je kytice z klasů a sušených květin a trav. Obilné kytice vypadají hezky, jsou-li uvázány do spirály. Není potřeba váza, správně uvázaná sama stojí. Spirálu se lehce sami naučíte, není to nic složitého, stonky se přikládají pod stejným úhlem stále dokola. Na internetu je mnoho videí, jak na to. Kytici svažte těsně pod klasy, ty by pro hezký vzhled měly tvořit asi třetinu výšky celé kytice. Po dokončení práce ostrým nástrojem seřízněte spodek stébel do roviny a kytici postavte.

Krok 2

Klasy se mohou kombinovat s jiným sušeným přírodním materiálem. Klasikou je kombinace s voňavou levandulí a makovicemi. Chcete-li mít kytku každou chvilku jinou, aby vám ladila např. k ubrusu, natrhejte si nedozrálá plodenství lopuchu a vytvořte z něj střed kytice. Okolo něj začněte vázat klasy, pak svažte a zastříhněte konce stonků na stejnou délku. Poté dozdobte sušenými květinami. Suché květy stačí přitisknout na háčky bodláku, budou pěkně držet. Až se okoukají, snadno je vyměníte za jiné. Na tyto středy z bodláků většinou „připínám“ květiny vylisované. Oblíbený mám měsíček pro jeho výraznou a trvanlivou barvu.

Krok 3

Další hezkou a snadnou dekorací jsou obilné věnce. Mohou se dělat z celých klasů nebo jen z obilných stvolů. Klas odstříhněte u prvního kolínka směrem k zemi a sloupněte list. Pak věnec uvažte na slaměný nebo polystyrenový základ. Dozdobit ho můžete sušenými květy, šnečími ulitami nebo jen jutovou mašlí. Věnec musíte mít v interiéru nebo venku pod střechou, na dešti by byl brzy nevzhledný. Pozor také na volně žijící ptactvo, můj pšeničný věnec nepřežil ani jeden den, ptáci vyzobávali obilí a celý věnec zničili.

Krok 4

Nezapomeňte si nasbírat slámu do zásoby na různé vánoční a velikonoční dekorace. V době, kdy bude jejich výroba aktuální, na polích slámu nenajdete a když už, tak zčernalou. Teď má krásně zlatou barvu. Figurky se modelují z vymlácené slámy, jednotlivé části se fixují provázkem. Oči a čumáček koupíte v hobby obchodech.

Krok 5

 S dětmi zkuste z obilí vytvářet panenky. Základ si vyrobte podle fotografie a panenku oblečte do zbytků látek. Hezky vypadají i šaty z klásků, sušené levandule a trav.

Krok 6

Chcete-li zkusit slaměné ozdoby a rádi byste je měli pestré, slámu nabarvěte. V obchodě s floristickými pomůckami se dostanou speciální barvy na přírodní materiály.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyuzit-obili-obilnou-slamu-k-dekoraci-tipy.html