jaktak.cz

Jak a proč si založit stavební spoření | rady

Složitost: Lehké
Cena: 1001 - 5000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak a proč si založit stavební spoření | rady. Stavební spoření přináší řadu výhod. Díky stavebnímu spoření nejlépe zhodnotíte své peníze, od státu získáte prémii až 2000 korun ročně. V rámci stavebního spoření můžete spořit, získat výhodný úvěr ze stavebního spoření nebo požádat o úvěr překlenovací. Stavební spoření je v současnosti nejvýhodnější a nejbezpečnější finanční produkt na trhu.

Co je potřeba

platný doklad totožnosti
u dětí rodný list
u cizinců doklad o rodném čísle

Krok 1

Cílová částka stavebního spoření

Dřív, než se rozhodnete vypravit do stavební spořitelny, spočítejte si nejvýhodnější stavební spoření, které bude vyhovovat vašim potřebám. Cílová částka stavebního spoření je důležitým kritériem hned z několika důvodů. Bude vám určovat, kolik měsíčně po dobu šesti let budete pravidelně vkládat peněz (popř. lze nepravidelně i jednou ročně), jakou částku získáte od státu jako prémii a po jaké době získáte úvěr ze stavebního spoření. Pamatujte i na to, že čím vyšší cílová částka stavebního spoření, tím vyšší i poplatek za založení stavebního spoření. 

Krok 2

Výpočet nejvýhodnějšího stavebního spoření

Jako prémii od státu můžete získat maximálně 2000 korun ročně. Za 6 let vám tedy stát přispěje k vašemu spoření 12000 korun. K tomu jsou vaše peněžní úložky zhodnocovány o úroky. Výnosy ze stavebního spoření jsou navíc osvobozené od daně z příjmu a vklady jsou ze zákona pojištěné. Stát přispěje 10% z naspořené částky, nejvýše však z 20000 korun ročně. Chcete-li plně využít potenciál stavebního spoření, pak je nejvýhodnější tuto částku ročně naspořit. V měsíčních cyklech to vychází na zhruba 1660 korun. Naspoříte-li méně, nebo víc, výnosnost stavebního spoření se snižuje. 

Krok 3

Výběr stavební spořitelny

Na trhu působí několik stavebních spořitelen. Jejich nabídka je srovnatelné, liší se však v několika parametrech. Jedním z nich je výše poplatku za uzavření stavebního spoření. Ten se obvykle pohybuje okolo 1% z cílové částky. Dále pak výše poplatku za vedení stavebního spoření – obvykle od 250 do 300 korun ročně, poplatek za zvýšení cílové částky (1%), poplatek za předčasnou výpověď smlouvy stavebního spoření (0,5%). Větší rozdíly se však najdou v porovnání úrokových sazeb. Zatímco jedna stavební spořitelna vám nabídne 1% ročně, ta druhá 2,2% ročně. Úrok z poskytnutého úvěru se pohybuje od 3,5% do 5%, což se projeví ročně i několika tisíci korunami. Abyste dosáhli řádného úvěru ze stavebního spoření, musíte mít naspořené alespoň 30% z cílové částky. V jiných stavebních spořitelnách vám poskytnou úvěr tehdy, pokud naspoříte 40%. V takovém případě je třeba si před uzavřením smlouvy o stavebním spoření rozmyslet, k jakému účelu jej chcete použít – zda chcete především spořit, nebo zda chcete získat co nejrychleji výhodný úvěr.

Krok 4

I když stavební spoření můžete zřídit přes internet, je výhodnější osobní návštěva. Vyřízení je velice snadné. S sebou přineste: doklad prokazující vaši totožnost. Z hlediska nároku na státní podporu předkládáte platný občanský průkaz, v případě nezletilého účastníka je nutné předložit rodný list, cizinec předkládá doklad o rodném čísle přiděleném příslušným orgánem v ČR a průkaz pro trvalý pobyt (u občanů EU není nutný trvalý pobyt). Ve smlouvě budete mít uveden účet, kam zasílat peníze, zpravidla jednou ročně obdržíte dopis, ve kterém budete mít přehled o tom, jakou částku jste naspořili.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-proc-si-zalozit-stavebni-sporeni-rady.html