jaktak.cz

Jak pěstovat echinaceu

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Rod echinacea (česky třapatka) zahrnuje celou řadu druhů – nejznámější je echinacea purpurea neboli třapatka nachová, oblíbená především pro své příznivé účinky na zlepšení imunitního systému. Bývá velmi často součástí bylinných směsí proti nachlazení. Echinaceu si snadno můžete vypěstovat doma a využít ji pro léčebné účely, popřípadě pro řez nádherných květů u odrůd, které nemají léčivé účinky. V následujícím článku najdete tipy, jak echinaceu pěstovat.

 

Co je potřeba

Viz další kroky

Krok 1

Echinacea je vytrvalá medonosná a okrasná rostlina, která obvykle kvete až v druhém roce vegetace. Některé druhy dorůstají až do výšky kolem 140 cm. Třapatky nejsou náročné na pěstování, vyžadují pouze dostatečně slunné stanoviště. Spokojí se však i s mírným polostínem. Echinacea roste ve formě rozvětveného keříku.

Krok 2

Echinacea se nejlépe pěstuje ze semínek, která klíčí při teplotě kolem 20° C. Vysejeme je v průběhu března, abychom je mohli v druhé půli května přesadit ven na záhon. Semínka pro další výsev je možné sebrat po dozrání přímo z květů,

Další možností je zakoupení již vzrostlých sazenic, jež opět zasadíme na záhon nejdříve v polovině května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky.

Na záhon sázíme rostliny do sponu 40 x 40 cm (v závislosti na druhu).

Krok 3

Co se týče zálivky, echinacea snáší dobře sucho, naopak jí vadí přemokření a těžká jílovitá půda. Pouze mladé rostliny vyžadují častější zálivku (každý den či obden) kvůli tvorbě kořenového systému. Starší rostliny posléze zaléváme jen asi 1x týdně (a to především v období většího sucha).

Echinacea dobře poroste i chudší půdě, není však na škodu substrát obohatit o kvalitní uleželý kompost. Přihnojujeme zejména v době kvetení anebo brzy zjara.

Na podzim rostlinu sestřihneme a zahrneme mulčem nebo přikryjeme chvojím. Nicméně to není nezbytné, neboť je třapatka mrazuvzdorná.

Krok 4

Pro léčebné účely sbíráme květy a listy v době kvetení (tj. od června do srpna), na podzim je pak možný sběr kořene z rostlin starých alespoň 3 roky.

Odrůdy, jež neoplývají léčivými účinky, Vám poskytnou květy k řezu či sušení. Kvetení prodloužíme a zdravotní stav rostliny zlepšíme odstraňováním zvadlých květů.

Mezi léčivé druhy třapatek patří ještě třapatka úzkolistá a bledá.

Starší rostliny je možné množit pomocí kořenových řízků a dělením trsů, nicméně nejlepším způsobem je výsev semen.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-echinaceu.html