jaktak.cz

Jak vyrobit a využít levandulovou tinkturu

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Levandule je vytrvalá bylina oblíbená pro svou vůni i léčivé účinky. V období květu je navíc potěchou pro oko i pro včely. Tato bylinka se skvěle hodí k sušení, nicméně existují i jiné způsoby, jak levanduli zpracovat. Zkuste si vyrobit levandulovou tinkturu podle následujícího návodu. Dozvíte se také, jak ji využít pro zlepšení zdraví.

Co je potřeba

 • malý svazek čerstvé levandule  
 • 40% alkohol (např. vodka)
 • čistá uzavíratelná lahvička

Krok 1

Výroba levandulové tinktury je velmi jednoduchá:

 • Rozkvetlou levanduli ostříháme i se stonky až u zdřevnatělé části. Posléze odstřihneme stonky s lístky (část nati lze taktéž přidat do tinktury) a kvítky nakrájíme na drobné kousky (na bylinky je nejvhodnější keramický nůž).

Krok 2

Nasypeme je do uzavíratelné lahvičky a tu poté dolijeme alkoholem (použijte nejlépe 1 díl bylinek na 2 díly alkoholu). Skleničku uzavřeme a bylinku necháme na tmavém místěalkoholu macerovat minimálně 4 týdny (nejlépe však 6 týdnů). Obsah lahvičky každý den protřepáváme.

Nakonec tinkturu přefiltrujeme přes plátýnko a přelijeme ji do tmavé uzavíratelné lahvičky. Levandulovou tinkturu skladujeme na temném a suchém místě.

Krok 3

Tinktura z levandule má následující léčivé účinky:

 • Má antibakteriální, antimykotické a protiplísňové účinky.
 • Uklidňuje, pomáhá proti stresu a nespavosti.
 • Zlepšuje trávení a působí proti trávicím problémům.
 • Zmírňuje menstruační bolesti, bolesti hlavy a migrény.
 • Snižuje krevní tlak.
 • Při zevním použití příznivě působí na krevní oběh, uvolňuje ztuhlé svaly a klouby, hojí rány, popáleniny, záněty, hmyzí štípance, akné, ekzémy a je nápomocná i při léčbě dalších kožních onemocnění.
 • Odpuzuje klíšťata, komáry i vši.

 

Krok 4

Vnitřně se užívá 1 kapka tinktury na 1 kg hmotnosti člověka – toto množství je třeba rozdělit na 3 denní dávky

Krok 5

Tinkturu je možné přidat do koupele, slouží k potírání spánků proti bolesti hlavy a migréně, používá se i k dezinfekci a hojení drobných ranek a míst postižených kožním onemocněním, na hmyzí štípance i jako repelent (pro děti a jedince s citlivou či podrážděnou pokožkou je vhodnější levandulový olej).

Pro výrobu tinktury lze použít i sušené kvítky levandule.

Levandulová tinktura je vhodná také pro výrobu domácí drogerie a kosmetiky.

Zbylé listy levandule se dají využít jako koření, zejména pro středomořskou kuchyni.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyrobit-vyuzit-levandulovou-tinkturu.html