jaktak.cz

Jak zpracovat úrodu dýně Hokkaidó

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Dýně Hokkaidó patří mezi velmi oblíbené odrůdy dýně, neboť má jednak všestranné využití v kuchyni, ale také měkkou slupku, která se nemusí loupat. Pokud se vám dýně Hokkaidó urodila ve větším množství, určitě oceníte tipy, jak ji zpracovat a uchovat si ji tak na zimu.

Co je potřeba

Viz další kroky

Krok 1

Dýně Hokkaidó má sice měkkou slupku, nicméně i tak se dá dobře uskladnit na suchém a vzdušném místě s teplotou od 10 °C výše (klidně při pokojové teplotě).

Plody je třeba sklidit ještě před příchodem prvních mrazíků. Vybíráme zdravé kusy se zaschlou stopkou a uchováváme je s rozestupy, aby se jednotlivé dýně nedotýkaly.

Krok 2

Další možností, jak dýni Hokkaidó zpracovat, je zamrazení pokrájené syrové či vařené dýně (slupku můžeme ponechat, odstraníme pouze semínka), případně dýňového pyré.

Krok 3

Dýňové pyré se dá také zavařit. V budoucnu vám tato varianta velmi usnadní přípravu nejrůznějších pokrmů – např. přílohového pyré (třeba spolu s brambory), dýňové polévky, pomazánek, slaných i sladkých koláčů, muffinů a dalších moučníků. Je velmi vhodné také jako příkrm pro děti.

Na větší kousky nakrájenou dýni nejprve podusíme či upečeme doměkka. Posléze dýni rozmixujeme dohladka a ještě horkým pyré naplníme vysterilizované skleničky. Skleničky zavíčkujeme a dýňové pyré zavaříme asi 20 minut při 80 °C. Následně skleničky obrátíme dnem vzhůru a necháme mírně zchladnout.

Krok 4

Dýni Hokkaidó je také možné zavařit ve formě džemu, kompotu, čalamády, pikantního čatní a dalších pochutin.

V neposlední řadě si z dýně můžete připravit chipsy (nejlépe v sušičce ovoce, případně v troubě na nízkou teplotu). Dýně se skvěle hodí také ke kandování.

Očištěná dýňová semínka můžeme nechat oschnout a poté upéct v troubě.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zpracovat-urodu-dyne-hokkaido.html