jaktak.cz

Jak upravit jídelníček při dně | rady

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak upravit jídelníček při dně | rady. Jak upravit jídelníček při nemoci králů – dně? Pár rad se vždycky hodí. Dna se rozvine při nadbytku kyseliny močové v organismu. Pokud je v těle všechno v pořádku, účinně se kyseliny močové zbaví ledviny. Při nadbytku se uloží v kloubech, nejčastěji v kloubech prstů na noze. Dna způsobuje silnou bolest a zánět. Může být i vrozená ( porucha metabolismu purinů). Boj s touto nemocí podpoříme úpravou jídelníčku a na pomoc povoláme i přírodní prostředky.

 

 

Co je potřeba

  • bylinky a čaje na snížení kyseliny močové
  • chuť ke změně jídelníčku
  • vůle zbavit se pár kil nadváhy
  • aromatické oleje

 

Krok 1

Pomůže aromaterapie. Při záchvatu není možné postižené klouby masírovat. Oleje lehce vetřeme na postižený kloub. Čištění podpoříme citrónovým, borovicovým, fenyklovým, nebo jalovcovým olejem. Olej můžeme přidávat i do koupele. Na otoky použijeme levanduli nebo rozmarýn. Tyto oleje podpoří vytažení nežádoucích látek z kloubů.

 

Krok 2

Určitě upravíme jídelníček. Zkusíme vegetariánskou stravu. Bezmasá strava má nízký obsah purinů. Strava by měla být založená na zelenině a ovoci. Další vhodné potraviny jsou rostlinné tuky, mléko, kysané mléčné potraviny, brambory, kompoty, zejména nakládané i čerstvé třešně. Nevadí těstoviny, obiloviny a moučné pokrmy. Snažíme se vyřadit maso, hlavně červené maso a vnitřnosti. Dále ze svého jídelníčku vyřadíme luštěniny, tučné sýry, ostrá koření, alkohol, živočišné tuky, mořské plody a mořské ryby. V omezeném množství si dáme máslo, vařenou šunku, vejce, sýry a houby. Nezapomeneme na velký přísun vody, ovocných čajů, citronové vody. Omezeně pijeme minerálky, kávu, lehká přírodní vína.

 

Krok 3

Většina nemocných s dnou trpí nadváhou. Proto se snažíme, i s malou nadváhou, svoji hmotnost snížit. Nepřejídáme se! Přidáme pohyb a dodržujeme dietnější stravu.

 

Krok 4

Zbavit tělo kyseliny močové nám pomůže i pití semene miříku celeru. Pořídíme v bylinkářství a pijeme třikrát denně sklenici vody, ve které rozmícháme dvě lžičky tohoto semene. Stejnou službu nám prokáže i sadec nachový.

Krok 5

Proti zánětu dobře účinkují tužebník, vrbová kůra, nebo harpagofyt ležatý, které můžeme užívat současně s celerovým čajem. Výbornou čistící bylinou při dně je kopřiva. Jednoduše pijeme čaj, jeden až dva šálky denně po dobu jednoho měsíce.

Krok 6

Na jaře zařadíme očistnou kůru z prvních jarních rostlin ze zahrádky. Každý den si natrháme hrst mladých listů bylin, na dnu nejlépe kopřivových, opláchneme a posekáme . Vše zalijeme vodou a necháme přes noc louhovat. Výluh vypijeme ještě nalačno a vydržíme alespoň týden. Pokud přidáme dva dny půstu, účinek se dostaví rychleji.

Krok 7

Při zánětu si ulehčíme přikládáním chladivých obkladů. Klidně obalíme palec ledem. Rozdrcený led dáme do igelitového pytlíku, obalíme do pleny a omotáme kolem postiženého palce.

 

Krok 8

Ideální by bylo se ke dně vůbec „nepropracovat“ a svému tělu tuto bolestivou zkušenost odepřít. Ne nadarmo se dně přezdívá „nemoc králů“, nemoc z nadbytku a přejídání. Mysleme na to, dokud nás ještě nic nebolí.

 


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-upravit-jidelnicek-pri-dne-rady.html